نوروفیدبک

کاملترین سایت آشنایی با نوروفیدبک و بیوفیدبک

صرع و اختلالات جنسی

رابطه صرع و اختلال جنسی

فروردین ۲۴م, ۱۳۹۰آرش-->

صرع از بيماري‌هاي شايع مغز و اعصاب است که مبتلايان به آن، اغلب به علل ناشناخته، به علايم مختلفي دچار مي‌شوند که معروف‌ترينش حملات تشنجي تکرار شونده و غير قابل‌پيش‌بيني است…

صرع، به‌خصوص در مواردي كه با تشنج همراه است، مي‌تواند اختلال جنسي ايجاد كند و از سوي ديگر، فعاليت جنسي نيز ممكن است حمله صرع را برانگيزد. اين نوشته، ارتباط بين صرع و رابطه زناشويي بررسي مي‌شود.

صرع در واقع، اختلال فيزيولوژيک قشر مغز است که در آن تخليه الکتريکي غيرطبيعي و همزمان دسته‌اي از سلول‌هاي عصبي به طور موقت و گذرا ايجاد مي‌شود. اين بيماري در زنان و مردان تقريبا به يک نسبت بروز مي‌کند و علايم آن بسته به اينکه کدام قسمت از مغز تحت تاثير سيگنال‌هاي غيرطبيعي قرار مي‌گيرد به اشکال مختلف حرکتي، حسي و احساسي و حسي-حرکتي بروز مي‌کند.

امروزه درباره صرع، راه‌هاي تشخيص و درمان آن، مشکلات بيماران مصروع در خانه، محيط کار، مدرسه و همچنين بيماري صرع و مسايل و مشکلات خاص آن در زنان و دوران بارداري، شيردهي، يائسگي همچنين کودکي، سالمندي و نظاير آن مطالعه‌ها و بررسي‌هاي متنوع و گسترده‌اي صورت گرفته و حاصل همه اين پژوهش‌ها موجب شده تا امروزه صرع به عنوان يك بيماري قابل‌کنترل شناخته شود و اغلب مبتلايان به آن بتوانند با بهره گيري از اقدامات درماني موجود زندگي طبيعي خود را داشته باشند.

تاثير صرع بر فعاليت زناشويي

يکي از جنبه‌هاي بيماري صرع، تاثير احتمالي آن بر فعاليت زناشويي بيماران است. آثار صرع و حملات تشنجي بر فعاليت جنسي پيچيده است و مي‌توان آن را از 2 منظر (يکي تاثير فعاليت جنسي بر صرع و ديگري تاثير بيماري صرع بر سلامت جنسي افراد) بررسي کرد.

اصولا اختلالات جنسي، بيشتر در بيماران مبتلا به صرع‌هاي کمپلکس، به ويژه از نوع تمپورال (صرع پيچيده از نوع گيجگاهي) ديده مي‌شود. اين نوع صرع که به آن، صرع سايکوموتور (صرع رواني‌حركتي) هم اطلاق مي‌شود، ابتدا با يک مقدمه(اورا) که ممکن است به صورت توهم بينايي، چشايي يا بويايي باشد، شروع مي‌شود و سپس هم هوشياري و هم فعاليت‌هاي حرکتي بيمار درگير مي‌شود و پس از اتمام تشنج نيز تا مدتي بيمار حالت گيجي و عدم تعادل دارد.

احساس درد در ناحيه تناسلي و توهمات جنسي که اغلب ناخوشايند هستند به عنوان «اورا» يا پيش درآمد حمله تشنجي در مبتلايان به صرع گزارش شده است.

گاهي برانگيختگي جنسي و حتي احساس ارضا شدن به‌عنوان «اورا» عمدتا در زنان مصروع گزارش شده است که البته هميشه بعد از بلوغ رخ مي‌دهد. منشا اين‌گونه احساسات تقريبا هميشه لوب گيجگاهي نيمکره راست مغز است. حرکات تکرار شونده غيرارادي جنسي حين يا بلافاصله بعد از حمله تشنجي که بيشتر به صورت حرکات خود ارضايي يا صحبت‌هاي جنسي است با منشا لوب پيشاني گزارش شده‌اند.

تاثير فعاليت زناشويي بر صرع

فعاليت زناشويي در بيماري صرع ممکن است آغازگر حملات تشنجي باشد. در افراد مصروع به ويژه تنفس‌هاي شديد حين روابط زناشويي ممکن است احتمال تشنج را افزايش دهد. بنابراين هم بيماران و هم درمانگران اختلالات جنسي بايد به اين نکته توجه کنند که هر چند تنفس‌هاي تند و سطحي به برانگيختگي جنسي و تسريع در رسيدن به اوج لذت جنسي کمک مي‌کند اما اين اقدام در بيماران مصروع ممکن است خطر بروز حملات صرع را افزايش دهد. همچنين مواردي از حملات تشنجي متعاقب ارگاسم، تماس زناشويي و حتي خودتحريکي در مبتلايان به صرع گزارش شده است.

اما بخش مهمي که در بيماري صرع و اختلالات جنسي بايد به آن اشاره كرد تاثير اين بيماري در بروز اختلالات جنسي است. صرع از جمله بيماري‌هايي است که ممکن است به کاهش ميل جنسي در زنان و مردان و ناتواني جنسي در مردان منجر شود. البته مواردي از افزايش ميل جنسي هم در مبتلايان به صرع گزارش شده اما در بيشتر موارد اختلال جنسي به صورت کاهش ميل جنسي بروز مي‌کند و همان‌طور که گفته شد اين‌گونه حملات بيشتر در صرع‌هاي گيجگاهي ديده مي‌شود.

علت کاهش ميل جنسي در مبتلايان به صرع ممکن است اختلالات هورموني، رواني يا عوارض دارويي باشد.

کاهش ترشح گنادوتروپين‌ها شامل FSH و LH و متعاقب آن کاهش هورمون جنسي تستوسترون بر اثر اختلال در محور هيپوتالاموس- هيپوفيز و افزايش ترشح پرولاکتين از ديگر عوامل کاهش ميل جنسي در بيماران است. همچنين داروهاي ضدتشنج به ويژه در مبتلايان به صرع کمپلکس به افزايش «گلوبولين‌هاي متصل‌شونده به هورمون جنسي تستوسترون» مي‌انجامد که اين امر باعث کمبود تستوسترون آزاد در خون و در نتيجه کاهش ميل جنسي مي‌شود. افسردگي نيز از عوارض بيماري صرع است و بروز آن يکي ديگر از علل اختلال در تمايلات و فعاليت‌هاي جنسي بيماران به شمار مي‌رود. بروز اين عارضه در مبتلايان به صرع و همچنين داروهاي ضد صرع در بروز ناتواني جنسي در مردان نيز دخيل‌اند. بديهي است توجه به جنبه جنسي بيماري صرع، درمان و کنترل آن در صورت بروز اختلالات جنسي در بيماران مصروع به ارتقاي کيفيت زندگي اين گروه از بيماران کمک شاياني مي‌کند و ضروري است هم بيماران و هم پزشکان متخصص مغز و اعصاب به آن توجه کنند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 13:17  توسط امیری  | 

بعضی داروهاي ضد صرع عوارض بسيار خطرناکي دارد

 

محققان آمريکايي اعلام کردند؛ مصرف برخي از داروهاي ضد صرع عوارض بسيار خطرناک و جبران نشدني دارد.
نتايج تحقيقات محققان اداره دارو و غذاي امريكا "اف دي اي" نشان داد؛ مصرف برخي از داروهاي ضد صرع عوارضي جبران نشدني چون خودکشي و ديگر رفتارهاي خطرناک دارد.
براساس اين گزارش، محققان علوم پزشکي آمريکا پس از انجام مطالعات و تحقيقات بسيار دريافتند مصرف برخي از داروهاي ضد صرع بسيار خطرناک بوده و گاهي منجر به خودکشي و يا جنون مي شود.
از اين رو محققان به شرکت هاي توليد و پخش دارو تاکيد کردند که بايد بر روي جعبه هاي داروي صرع درباره خطرات و عوارض جانبي داروها نكات كاملي يادداشت کنند.
يادآور مي شود، بيماري صرع اختلال عصبي شايعي است که حدود 50 ميليون نفر در جهان به اين بيماري مبتلا هستند. از مشخصات اين بيماري حملاتي است که فرد به طور موقت هوشياري و کنترل اعضاي بدن خود را از دست مي دهد و باعث اختلالاتي در عصب هاي مغز مي شود

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 13:14  توسط امیری  | 

نکات کلی در رابطه با صرع

 

مشکلات کنترل صرع

با وجودي که در اغلب بچه ها دورنماي صرع خوب است اما بعضي از کودکان که به شکل هاي وخيم تر بيماري دچار هستند با دارو به سختي کنترل مي شوند و تشنج هاي ممتد خواهند داشت. آن ها ممکن است مشمول"سندرم هاي" مختلف باشند. سندرم به گروهي از علائم گفته مي شود. يک پزشک متخصص مي تواند با شکل تشنج هاي کودک شما به سندرم تشنجي فرزندان تان پي ببرد. کودکاني که دچار صرع با کنترل مشکل هستند ممکن است مشکلات ديگري مانند تاخير تکامل و يادگيري مشکل داشته باشند. لازم است بدانيد که کودک شما در وضيعتي قرار دارد که نبايد دور بماند و اين بسيار شايع است که در دوره اي از زمان دچار ناراحتي و غصه شود و شما بايد براي اين لحظات آمادگي داشته باشيد. اگر کودک شما به طور جدي توسط صرع تحت تاثير قرار گرفت اين پمفلت با اطلاعات و توصيه هايي که به شما مي دهد باعث مي شود که شما براي کودک تان بهترين باشيد و با چالش هاي ويژه اي که روبروي تان قرار دارد آشنا شويد.

تشخيص

مشاهدات و دانش شما از کودک تان در کمک کردن به پزشک براي تشخيص درست بسيار مهم است همان طور که از آزمايشات تشخيصي معمول مثل آزمايش خون،EEG و تصوير برداري مغز استفاده مي شود، هم چنين کودک تان بايد از لحاظ تکامل و رفتار نيز مورد ارزيابي قرار گيرد. بنابراين هنگام مراجعه به پزشک حتما کارت رشد کودک و نيز ساير آزمايشات قبل را همراه خود داشته باشيد.

کلي صحبت کنيد

شما زمان زيادي براي پرسيدن سوالات و صحبت کردن در مورد نگراني هايتان در مورد تشخيص کودک تان نياز دارد. پزشک شما مي تواند به شما اطلاعات، توصيه و اطمينان خاطر بدهد، اما در يک مطب شلوغ وقت براي بحث طولاني وجود ندارد. از پزشک تان وقت ويژه اي براي مشورت بخواهيد و يا اگر در بيمارستان مشاور پرستار ويژه ي صرع وجود دارد از ايشان راهنمايي و مشورت بخواهيد. ممکن است شما از اين که بفهميد کودک تان صرع دارد شوکه شويد اما به ياد داشته باشيد که از ده کودک مبتلا به صرع، هشت کودک زندگي لذت بخش و طبيعي خواهند داشت.

درمان و اداره بيمار

هدف درمان طبي کنترل تمايل تشنج کودک شماست به شکلي که کودک شما تا حد امکان زندگي با کمترين آسيب ناشي از صرع را داشته باشد دوري کردن از چيزهايي که باعث تحريک و شروع صرع مي شوند و نيز داروهاي ضد صرع راه هاي اصلي دستيابي به اين هدف است. کودک شما معمولاً تا قطع کامل تشنج هايش که معمولاً دست کم دو سال طول مي کشد بايد روي درمان ضد صرع بماند. البته در مواردي بايد داروهاي ضد صرع به صورت کنترل شده ادامه يابد. معمولاً فرزندتان پس از 16 سالگي از زير نظر متخصص اطفال خارج و تحت نظر متخصصين اعصاب بزرگسالان قرار مي گيرد.

جراحي

جراحي هم در تعداد اندکي از بچه ها ي مبتلا به صرع هاي خاصي ضرورت مي يابد.

رژيم غذايي

بعضي بچه ها که دچار انواعي از صرع هستند که درمان آن ها مشکل است ممکن است رژيم غذايي پر چربي که کتوژنيک ناميده مي شود به آن ها کمک کند. متاسفانه معمولا پيگيري اين رژيم دردسر ساز است و مي تواند باعث بد فرم شدن بدن کودک شود اما اگر توصيه پزشک تان باشد و شما عمل نکنيد وضع از اين بدتر مي شود. به هر شکل حتماً قبل از آن که براي کودک تان از رژيم غذايي خاصي استفاده کنيد با پزشک تان مشورت نماييد.

خانواده

هنگامي که بار اول از صرع کودک تان مطلع مي شويد احتمالاً بسيار ناراحت مي شويد و ممکن است احساس درماندگي کنيد. ممکن است از اين نگران باشيد که صرع چگونه کودکي فرزندتان را تحت تاثير قرار مي دهد و آيا داروهاي ضد صرع عوارضي دارد يا خير. پاسخ اين سوالات به درستي شناخته نشده است. مشکلاتي که شما با آن روبرو مي شويد براي اولين بار در خانواده تجربه مي کنيد و بايد کاملاً واقع بينانه براي مواجهه با لحظات سخت آماده باشيد. باوجود تمام اين مشکلات اغلب خانواده ها وقتي براي بار اول مي فهمند که دچار چنين مشکلي شده اند و وقتي که راه برخورد با آن را ياد مي گيرند به خوبي از عهده آن برمي آيند.

مثبت بيانديشيد

تجربه بصيرت و درک شما، راهنماي خوبي براي تان هستند تا بتوانيد بهترين مراقبت را از کودک تان به عمل آوريد. در وضعيتي قرار بگيريد تا بتوانيد بيشترين اعتماد به نفس را داشته باشيد. توانايي هاي تان را براي برآوردن نيازهاي کودک تان بشناسيد. اما در مراقبت از کودک زياده روي نکنيد و تمام توجه و هم و غم خود را به او معطوف نکنيد.

ساير مردم

شايد از اين که آشنايان، بستگان يا همسايه ها بفهمند کودک تان صرع دارد بترسيد. وقتي مردم از صرع چيزي نمي دانند و يا مي ترسند احتمالاً واکنش هاي منفي نشان مي دهند. صراحت و صداقت بهترين راه براي مبارزه با نگاه منفي در مورد صرع است. با اين کار شما در خواهيد يافت که اکثر مردم اگر بدانند که چه کمکي از آن ها برمي آيد، قلباً به کمک شما مي آيند.

صرع و رفتار

خانواده هاي کمي هستند که دچار مشکلات رفتاري نيستند- چه کودک مبتلا به صرع داشته باشند و چه نداشته باشند- به ندرت پيش مي آيد که مشکلات رفتاري به طور مستقيم ناشي از صرع باشد و چيزي تحت عنوان"شخصيت صرعي" تنها يک افسانه است. تشنج برخي از بچه ها با استرس يا هيجان بدتر مي شود و در بعضي موارد مشکل رفتاري به دليل داروهاي خاصي بوجود مي آيد. گاهي بي حواسي زودگذر در جريان يک تشنج کوچک و بي علامت در صرع کوچک مي تواند باعث گيجي يا نا اميدي کودک شود که به نوبه خود منجر به مشکلات رفتاري مي شود. اگر کودک تان دچار مشکلي شد سعي کنيد تا حد امکان دليل پيدايش آن مشکل را دريابيد. متخصصيني که درگير مسائل کودک تان هستند به خوبي مي توانند به شما کمک کنند. بنابراين از اين که به آن ها بگوييد و يا از ايشان سوال کنيد واهمه نکنيد.

اذيت و آزار

بعضي از بچه هاي مبتلا به صرع در مدرسه منزوي مي شوند. اين به دليل عدم اعتماد به نفس و توانايي اندک آن ها در برقراري ارتباط متقابل مي باشد. ممکن است کودک کج خلق يا خشن شده، يا اين که سوء رفتارهايي مثل فرار از مدرسه از خود بروز دهد. با معلم کودک تان صحبت کنيد و مطمئن باشيد فرزندتان به اعتماد و حمايت شما پشتگرم است.

به کودک تان کمک کنيد که با صرع زندگي کند

اطلاعات صحيح و خوشبينانه به شما و فرزندتان کمک مي کند که از زندگي دوران کودکي او لذت ببريد.به او به اندازه اي راجع به صرع بگوييد که احساس مي کنيد مي تواند بفهمد و به او راه هاي ساده اي را که بوسيله آن ها مي تواند شرايط را کنترل کند نشان دهيد. هر چه قدر بزرگ تر مي شود شما مي توانيد او را تشويق کنيد تا مسئوليت پذيرتر باشد. خطوط راهنماي زير مي تواند مفيد باشد:

آن چه بايد انجام دهيد:

کودک تان را آن گونه که هست بپذيريد(به عنوان کسي که صرع دارد) و او را تشويق کنيد که به همين شکل عمل کند. کودک تان را حمايت کنيد و اعتماد و اطمينان او را براي قرار گرفتن در شرايط متفاوت افزايش دهيد. به او اطمينان دهيد وقت، علاقه و انرژي شما بين هر يک از بچه هاي تان تقسيم شده است. به جاي آن که به کارهايي که کودک تان نمي تواند انجام دهد فکر کنيد، به آن چه مي تواند انجام دهد معطوف شويد در مغز خود اين نکته را جا بياندازيد که احساس عصبانيت يا بي ميلي نسبت به بچه هايتان که گاهي به سراغتان مي آيد امري طبيعي است و البته شما آن ها را بسيار دوست داريد و مراقب شان هستيد.

آن چه نبايد انجام دهيد

از کمک به بچه مگر در حالتي که واقعاً به کمک تان احتياج دارد خودداري کنيد. زندگي خود را به اين دليل که کودکي مصروع داريد مختل نکنيد. با بچه اي که مبتلا به صرع است متفاوت از ديگر کودکان تان رفتار نکنيد. اجازه ندهيد کودک تان خود را مريض تصور کند يا ابتلا به صرع را يک گناه بداند.

آموزش

بيشتر کودکان و نوجوانان مبتلا به صرع به مدارس و دانشگاه هاي معمولي مي روند. مدرسه بخش مهمي از زندگي فرزند شماست و بنابراين او بايد بتواند در بيشتر فعاليت ها مانند ساير بچه ها شرکت کند. شما احتمالاً در مي يابيد که بيشتر آموزگاران و مددکاران وقتي بداند چگونه با فرزندتان رفتار کنند بسيار کمک کنده و موثر خواهند بود. مثلاً آن ها بايد بدانند که هر وقتي که کودک دچار تشنج شد لازم نيست او را به خانه بفرستند بلکه بعد از کمي استراحت مي تواند به کلاس برگردد.

صرع و يادگيري

بيشتر کودکان مبتلا به صرع توانايي يادگيري مشابه سايرين دارند و خيلي از آن ها درس شان خوب است. البته واقعيتي ناراحت کننده وجود دارد که بعضي از اين بچه ها آن طور که بايد از مدرسه استفاده نمي کنند. ناتواني در يادگيري کودک شما ممکن است مستقيماً مربوط به صرع او نباشد بنابراين اگر حدس مي زنيد که پيشرفت او آن چنان که بايد باشد نيست، با معلم و پزشک وي براي حل مسائل مشورت کنيد.

مشکلات يادگيري

بعضي از بچه هاي مبتلا به صرع يادگيري مشکلي دارند(اين واژه هنگامي استفاده مي شود که يک کودک نسبت به بيشتر کودکان هم سن و سال خود يادگيري سخت تري داشته باشد.) در اين موارد کودک شما به کمک ويژه نياز دارد تا قابليت هاي خود را باز يابد. خوشبختانه بيشتر مشکلات يادگيري خفيف هستند و آرام آرام پيشرفت مي کنند اما گاهي اوقات وقتي که کودک تشنج هاي شديد و غير قابل کنترل داشته باشد، اين مشکلات طولاني تر وجدي تر مي شوند.

آموزش هاي خاص مورد نياز

اگر کودک شما به طور جدي از ساير کودکان هم سن و سالش عقب افتاده تر است يا اگر شما فکر مي کنيد که او همه آن چه که در مدرسه بايد به او آموخته شود فرا نمي گيرد، ممکن است به آموزش هاي ويژه اي نياز داشته باشد. آيا کودک بايد به مدرسه خاصي برود؟ بيشتر بچه هايي که نيازمند آموزش هاي ويژه هستند مي توانند در مدارس معمولي درس بخوانند. اما گاهي بهتر است فرزندتان را با مشورت کارشناسان آموزش و پرورش به مدرسه اي بفرستيد تا نيازش را برآورده سازد. البته در ايران مدرسه مخصوص کودکان صرعي وجود ندارد اما شما با مشاوره آموزش و پرورش منطقه زندگي خود تحت نظر کارشناسان آموزشي مي توانيد مدرسه دلخواه تان را بيابيد.

کودکان و تلفن همراه

تلفن همراه اکنون به عنوان بخشي از زندگي روزانه جوانان در آمده است. هنوز هم در مورد بي خطر بودن تلفن همراه اختلاف نظر وجود دارد و اين امر باعث نگراني والدين کودکان مبتلا به صرع شده است. اثرات تلفن همراه بر صرع را از پزشک تان بپرسيد.

نوجواني به بلوغ

بيشتر نوجوانان نياز دارند تا نگاه مثبتي را از خودشان داشته باشند و خود را آنگونه که هستند بپذيرند. در ميان نوجوانان به طور شايع ديده مي شود که بيماري خود را به صورت دستاويزي براي نگراني و عصبانيت در مي آورند. سعي نکنيد اين امر را خيلي بزرگ کنيد. هر چقدر نوجوان شما راجع به بيماريش بيشتر بداند بهتر مي تواند تصميمات موثر تري بگيرد. با حمايت از او و محبت از وي خواهد فهميد که صرع نمي تواند نقش مهمي در زندگي او بازي کند. در نوجوانان حساس تر بيشتر مراقب باشيد اما آنقدري نباشد که آن ها از فعاليت هاي روزانه مانند ورزش کردن، مسافرت يا اردو رفتن با همسالان باز بماند. به عنوان يک والد گاهي قبول اين مساله که کودک تان بزرگ شده خيلي سخت است. اما بايد بدانيد که مجبور خواهيد شد با فرزندتان در مورد ازدواج و رابطه او با جنس مخالف صحبت کنيد. پسران و دختران بايد بدانند که صرع نمي تواند لذت آن ها را از رابطه زناشويي کاهش دهد. هم چنين دختران بايد بدانند که داروهاي ضد صرع ممکن است روي جذب قرص هاي پيشگيري از حاملگي اثر بگذارد و در اين مورد بايد با پزشک شان مشورت کنند. دختر يا پسر شما مي تواند مانند همه مردم ازدواج کرده و فرزندان سالمي داشته باشد.

آماده سازي براي دوران بلوغ

از نکات زير مي توانيد به منظور اطمينان از اين که نوجوان شما از تمام اطلاعاتي که لازم دارد، بهره مي برد استفاده کنيد:
- آيا او مي داند چه مراکزي به او خدمات رساني مي کنند و مي داند که چگونه بايد آن ها را پيدا کند؟
- آيا او مي داند که چرا به درمان دارويي نياز دارد و اگر تشنج هايش از کنترل خارج شد چه بايد بکند؟
- آيا مي داند چگونه مراقبت هاي پزشکي خود را سازمان دهي کند؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 13:11  توسط امیری  | 

توصيه هاي متخصصان درباره مبتلايان به صرع

 

طبق آمارها کودکان و افراد زير ۲۰ سال بيشترين گروه مبتلايان به صرع هستند

يکي از شايع ترين اختلالات مغزي، صرع است. اين بيماري در بسياري از موارد با تشنج هاي مکرر که نتيجه فعاليت بيش از حد مغز است، مشخص مي شود و علايم آن حملات ناگهاني و موقت، بيهوشي و تشنج متناوب با فواصل سلامت ظاهري است. بروز صرع مي تواند ناشي از زمينه هاي ژنتيک، آسيب مغزي ناشي از زايمان، بيماري هاي عفوني يا انگلي، آسيب هاي مغزي، مسموميت ها و تومور باشد. طبق آمارهاي موجود ۷۰۰ هزار نفر در کشور دچار بيماري صرع هستند و سالانه ۳۰ هزار نفر به اين بيماران اضافه مي شوند. به نوشته ايسنا جنسيت در ابتلا به اين بيماري هيچ تاثيري ندارد و از هر ۲۰۰ نفر يک نفر به صرع مبتلا مي شود و از هر ۵۰ نفر يک نفر يک بار در زندگي خود حمله صرع را تجربه مي کند.

طبق آمارها کودکان و افراد زير ۲۰ سال بيشترين گروه مبتلايان به صرع هستند. يک درصد کودکان تا سن ۱۲ سالگي دچار صرع مي شوند و تا سن ۱۰ سالگي از هر هزار کودک ۵ تا ۸ نفر مصروع هستند. به اين ترتيب واضح است که نقش والدين در درمان اين بيماري که کاملا قابل کنترل است و نظارت و مراقبت آن ها از بيماري مي تواند کودک مصروع را سالم وارد جامعه کند، تا چه حد مهم است. متاسفانه درباره بيماري صرع مانند بسياري از اختلالات مغزي باورهاي نادرستي وجود دارد و حتي خانواده هاي درگير با بيماري گاه اسير اين تصورات غلط هستند. از اين رو انگ زدايي از موضوعات مهم در درمان بيماري صرع نه فقط در کشور ما بلکه در بسياري ديگر از کشورهاست.

دکتر نسرين اميري فوق تخصص روان پزشکي کودکان در اين باره به خراسان مي گويد: اغلب مشکلاتي که بچه هاي مصروع با آن روبه رو هستند مربوط به خود بيماري نيست بلکه پيامدهاي آن در خانواده و اجتماع است. صرع نشانه يک اختلال مغزي است که مي توان آن را تحت کنترل قرار داد و درمان کرد. والدين بايد براي کمک به کودکي که دچار تشنج ناشي از صرع شده است آموزش ببينند و دستورات پزشک معالج را پي گيري کنند. هم چنين بايد بدانند که کودک مبتلا به صرع در صورت مراقبت و معالجه کامل مي تواند به وضعيتي برسد که مثل يک انسان معمولي زندگي کند.در صورتي که اغلب والدين کودک مصروع را ناتوان فرض مي کنند و به علت باورهاي نادرستي که درباره بيماري دارند، او را از فعاليت هاي عادي و روزانه محروم مي کنند.بسياري تصور مي کنند تحصيل ممکن است سلامت مغزي فرزندشان را به خطر بيندازد و به او فشار وارد کند، بنابراين او را از تحصيل محروم مي کنند. والدين بايد بدانند که پي گيري و انجام دستورات پزشک معالج براي مداواي کودک مبتلا به صرع ضروري است اما نبايد محدوديت هاي بي جا و بدون دليل و براساس پيش فرض هاي نادرست را اعمال کرد.عضو هيئت علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توان بخشي ادامه مي دهد: گاه خانواده ها آينده اي براي کودک مصروع خود نمي بينند و تصور مي کنند چنين کودکي هرگز نخواهد توانست شغل مناسبي براي خود داشته باشد يا ازدواج کند.بنابراين اغلب کودکان مصروع از تبعات بيماري خود رنج مي برند نه از خود بيماري. آن ها اغلب اعتماد به نفس پاييني دارند، وابسته هستند و به علت شدت وابستگي هرگز نمي توانند به استقلال کافي در زندگي برسند.بنابراين نقش والدين در کودکي بسيار مهم است. صرع امروزه با پيشرفت علم پزشکي بيماري ناتوان کننده اي نيست. بسياري از افراد مصروع تحصيلات عاليه دارند، مشاغل مهمي دارند و يک زندگي عادي را با ازدواج موفق تجربه کرده اند. ضمن اين که با بيماري خود مدارا مي کنند.دکتر کورش قره گوزلي متخصص مغز و اعصاب نيز درباره ادامه تحصيل و انجام فعاليت هاي اجتماعي افراد مصروع به ايسنا مي گويد: تحصيل و ارتقاي دانش مصروعان هيچ محدوديتي ندارد و اين بيماران مي توانند مثل بقيه افراد در يک سطح علمي و آموزشي مشارکت داشته باشند. بسياري از پزشکان و تحصيل کردگان جوامع مختلف بيماران مصروعي هستند که نه تنها در مقابل بيماري تسليم نشده اند، بلکه در حل مشکل خود موفق بوده اند. اين در حالي است که از بدو شروع بيماري، خانواده دچار نگراني هاي خاص خود مي شود و با مراقبت هاي بسيار و کنترل هاي نابه جا فرد بيمار را از ادامه فعاليت هاي خود بازمي دارد. دکتر اميري با اشاره به نقش شناخت کافي والدين در مواجهه با کودک مصروع تاکيد مي کند: لازم است والدين بخشي از محدوديت هاي ضروري کودکان صرعي مثل نزديک شدن به آتش، ارتفاع، آب و غيره را رعايت کنند، اما مراقبت و کنترل بيش از حد صدمه زننده است. بسياري از اوقات والدين با سابقه يک بار تشنج، تصور مي کنند کودکشان صرع دارد و بدون مشورت پزشک او را از بسياري از تفريح ها و امکانات محروم مي کنند.دقت کنيد که توجه بيش از حد به کودکان مصروع باعث ناتوان شدن آن ها مي شود. هم چنين ممکن است اين کودکان در معرض اختلالات رفتاري باشند زيرا به علت بيماري برخورد صحيحي با آن ها نمي شود و اغلب هرگز تنبيه نمي شوند. چنين کودکي در مراحل مختلف رشد دچار اختلالات متعددي مي شود که ناشي از مصونيت او از تنبيه و هشدارهاي به موقع توسط والدين است که به اشتباه اعمال شده است.

دکتر اميري درباره نقش سيستم آموزشي در برخورد با اين کودکان مي گويد: پس از شناسايي اين کودکان و تعامل با والدين، سيستم آموزشي نبايد هيچ تفاوتي بين کودکان عادي و مصروع قائل شود. دوره بيماري ۲ تا ۵ سال طول مي کشد و کودک طي اين مدت مي تواند مدرسه برود، تکاليف خود را مثل يک کودک عادي انجام دهد و تحصيل کند. بيماري نبايد توسط کودک بهانه اي براي نرفتن به مدرسه يا فرار از انجام تکاليف باشد.

پزشک، مربيان و والدين با تعامل با يکديگر مي توانند نقش مراقبتي و نظارتي کاملي روي کودک داشته باشند. آن ها بايد بدانند کودک ممکن است از بيماري نفع ثانويه ببرد بنابراين بايد هوشيار باشند که به اندازه لازم به بيماري او توجه کنند و کنترل بيش از حد را متوقف کنند و فقط در مواقع ضروري يعني هنگام حمله در کودکي که صرع کامل دارد، به او کمک کنند و در ساير مواقع با او مثل يک کودک عادي رفتار کنند، نبايد فراموش کرد که برخورد نامناسب و نگرش غيرمنطقي از سوي مربيان نسبت به صرع مي تواند منجر به ترک تحصيل و انزواي کودک در محيط مدرسه شود. داشتن آگاهي و کسب مشاوره هاي ويژه سبب مي شود تا بيماران مصروع نه تنها به عنوان عضو فعال ايفاي نقش کنند بلکه عاملي براي ارتقاي سطوح مختلف علمي و فرهنگي جامعه باشند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 13:9  توسط امیری  | 

صرع کانونی

 

صرع كانوني
صرع كانوني چیست؟
صرع، پاسخ بدن به فعالیت‌های بیش از حد الکتریکی مغز است. اگر فعالیت الکتریکی در قسمت کوچکی از مغز اتفاق بیفتد به آن صرع كانوني گفته مي‌شود.

صرع كانوني چند نوع دارد؟
دو نوع صرع كانوني وجود دارد: ساده و مرکب. فردی که به نوع ساده مبتلا مي‌شود، هوشیار باقی مي‌ماند. این فرد به سؤالات به راحتی پاسخ مي‌دهد و دستورات پزشک را انجام مي‌دهد و همچنین مي‌تواند اتفاقاتی را که در حین صرع مي‌افتد را به خاطر آورد. در نوع مرکب، هوشیاری فرد کاهش مي‌یابد. بیمار نمی‌تواند به دستورات پاسخ دهد و تمام و یا بخشی از اتفاقاتی را که درحین صرع مي‌افتد را نمي‌تواند به خاطر آورد. هر دو نوع صرع كانوني گفته‌شده مي‌توانند پیشرفت کنند و تمام مغز را درگیر كنند.

نشانه‌های یک صرع كانوني ساده چیست؟
بسته به این که کدام قسمت از مغز درگیر شده باشد، علایم متفاوتی را انتظار داریم. برخی از این علایم عبارتند از:
- حرکات عجیب و غریب عضلانی مانند لرزش عضلانی و پرش عضلانی. این علایم مي‌توانند در یک یا هر دو سمت بدن ظاهر شوند.
- تغییر در حس پوستی: مثلاً احساس سوزن سوزن شدن
- تغییر در حس چشايی: احساس طعم بد دهان
- تغییر در حس بویايی: احساس بوی بد دهان
- تغییر در حس شنوایی: شنیدن صدا
- تغییر در ضربان قلب یا تعداد نفس
همچنین ممکن است فرد اين علایم را پیدا کند: احساس این که در حال خواب دیدن است، احساس ترس، اضطراب، افسردگی یا احساس این که زمان آرام‌تر یا سریعتر از نرمال در حال حرکت است، احساس غریبه بودن اشیاء آشنا یا بر عکس.
فرد مبتلا به صرع كانوني ساده، هوشیار است و تمام اتفاقات حین صرع را به خاطر مي‌آورد. پس از حمله صرع، فرد احساس ضعف بدنی مي‌کند و حتی ممکن است اختلالات دید پیدا کند. این مشکلات تا چند ساعت ممکن است طول بکشد.

علایم صرع كانوني مرکب چیست؟
تغییر سطح هوشیاری یکی از علایم صرع كانوني مرکب است. فرد به سولات پاسخ نمي‌دهد و دستورات را اجرا نمي‌کند. گاهی قبل از یک صرع كانوني مرکب، یک صرع كانوني ساده اتفاق مي‌افتد. در برخی بیماران وقوع علایم زير نشان دهنده قریب‌الوقوع بودن حمله صرع است:
- پرش لب، حالت شبیه جویدن یا قورت دادن،
- شکلک در آوردن،
- حرکات تکراری مثل تکان تکان خوردن یا راه رفتن به دور خود،
- صدا در آوردن، ناله یا تکرار کلمات.
غالباً بیمار این اتفاقات را به خاطر نمي‌آورد و پس از حمله صرع، گیج و منگ است. این گیجی معمولاً کمتر از ۱۵ دقیقه طول مي‌کشد.
اگر صرع كانوني پیشرفت کند، چه اتفاقی مي‌افتد؟
اگر این نوع صرع كانوني، پیشرفت کند، علایم شدیدی را به همراه خواهد داشت و کاهش هوشیاری شدیدتر خواهد شد. در این صورت شروع صرع با علایم زیر است:
- سختی عضلانی،
- به زمین افتادن،
- گریه کردن.
سپس دست‌ها و پاها شروع به منقبض شدن مي‌کنند. این انقباض آرام آرام کاهش مي‌یابد تا این که کاملاً متوقف شود. بیماران ممکن است کف دهان داشته باشند، لب یا زبانشان را گاز بگیرند یا خودشان را خیس کنند. پس از صرع احساس خستگی یا گیجی از چند دقیقه تا چند ساعت وجود دارد. گاهی سر درد نیز به علایم اضافه مي‌شود. پس از آن فرد احساس بی‌قراری مي‌کند.
برای درمان صرع چه باید کرد؟
به پزشکتان مراجعه کنید. همچنین:
- هردارویی که برایتان تجویز مي‌شود، استفاده کنید.
- اگر صرع متوقف نشد یا دچار عوارض جانبی دارو شدید، مجدداً با پزشکتان تماس بگیرید.
- اگر مدل صرعتان تغییر کرد، به پزشکتان مراجعه کنید.
ممکن است پزشکتان داروی دیگری را برایتان تجویز کند یا تغییری در داروی قبلی تان بدهد.
همچنین باید از عواملی که مي‌تواند باعث بروز صرع ‌شود، دوری کنید. از قبیل:
- مشروبات الکلی،
- کم خوابی (زیر ۸ ساعت خواب شبانه)،
- استرس.

چگونه با صرع زندگی کنيم؟
بیماران مبتلا به صرع، مي‌توانند یک زندگی فعال و طبیعی داشته باشند. داروها و سایر درمان‌های غیردارویی مي‌توانند به کنترل صرع کمک کنند. با این حال در مورد مسایل زیر باپزشکتان مشورت کنید:
- رانندگی (ممکن است تنها در شرایط خاص به شما گواهینامه داده شود)،
- شرکت در برخی ورزش‌ها: مثل اسکی، موتور سیکلت سواری.
به اين نكات نيز توجه داشته باشيد:
- انتخاب شغل: ممکن است مجبور شوید شغل كم‌استرس‌تری را انتخاب کنید. اگر با ماشین‌آلات سنگین کار مي‌کنید، شغل خطرناکی را انتخاب کرده‌اید.
- ممکن است مجبور باشید حین ورزش کلاه ایمنی به سر کنید.
- برخی ورزش‌ها مثل شنا یا اسکی یا دوچرخه سواری را گروهی انجام دهید تا در صورت بروز مشکل همراهانتان بتوانند به شما کمک کنند.
- کارت یا پرونده پزشکیتان را به همراه داشته باشید تا در صورت بروز مشکل دیگران از مشکلتان مطلع شوند و به اورژانس اطلاعات مناسب تری بدهند.
- به یکی از اعضای خانواده یا یکی از همراهان کمک‌های اولیه را آموزش دهید.
درمان
داروهاي مختلفي براي كنترل صرع كانوني در دسترس هستند. نوروپنتين (گاباپنتین) به عنوان درمان کمکي در صرع كانوني مصرف مي‌شود. اين دارو بسيار خوب تحمل مي‌شود و تداخل دارويي با ساير داروهاي ضد صرع ندارد و مي‌تواند همراه با آنها تجويز شود. نوروپنتين (گاباپنتين) به کنترل نشانه‌های صرع كانوني کمک مي‌کند، اما نمي‌تواند بیماری را درمان کند. حتی اگر نشانه‌ها برطرف شد، مصرف نوروپنتين (گاباپنتين) بايد ادامه يابد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 13:0  توسط امیری  | 

مراحل و اقدامات لازم در هنگام بروز حمله

 

 

علائم مراحل مختلف صرع بزرگ:

مرحله پيش از حمله

آگاه شدن فرد از وقوع قريب الوقوع حمله به صورت ديدن خطوط زيكزاك ، استشمام بوي خاص ، سردرد، تهوع و علائم غير اختصاصي ديگر.

مرحله حمله

1- كشيدن آه كوتاه ( در اثربسته شدن ناگهاني حنجره)

2- سفت شدن بدن و افتادن ناگهاني حركات شديد اندامها ( مثل مرغ سربريده)

3- دفع بي اختيار ادرار يا مدفوع

4- خروج كف از دهان

مرحله بهبودي

1- بازگشت هوشياري در عرض چند دقيقه

2- عدم اطلاع از روند تشنجات

3- خستگي و خواب آلودگي و ضعف متعاقب حمله

4- فلج موقت بعضي اندامها

اقدامات و كمكهاي اوليه:

حمله تشنجي ساده و بدون عارضه ناشي از صرع ، يك فوريت پزشكي به حساب نمي آيد و لو اينكه فوريت به نظر برسد. معمولاً اين حملات بعد از چند دقيقه بدون ايجاد هيچ حالت بيمار گونه اي ، بطور طبيعي قطع مي شوند و اغلب شخص قادر است كه بعد از اندك زماني استراحت ، فعاليت طبيعي خود را از سرگيرد و ممكن است نيازي به رسانيدن به مركز درماني نداشته باشد.

با اين حال ، چندين بيماري ديگر به غير از صرع مي توانند موجب حمله تشنجي شوند.

در موارد زير تشنج روي مي دهد و نياز به انجام اقدامات پزشكي فوري وجود دارد:

1- التهاب نسج مغز

2- حاملگي

3- مسموميتها

4- مننژيت ( التهاب پرده هاي مغز)

5- حمله گرمايي

6- ضربه به سر

7- كاهش قند خون

8- تب بالا

9- كاهش املاح بدن

اقداماتي كه در حمله صرع مي بايست به انجام رسد:

1- به دنبال كارت يا پلاك پزشكي بيماريهاي خاص در گردن بيمار بگرديد.

2- بيمار را از خطرات ناشي از سقوط ناگهاني حفظ كنيد.

3- لباسهاي تنگ وي را شل نمائيد.

4- سر را در هنگام تشنجات محافظت كنيد.

5- براي بهبودي وضع تنفس ، بيمار را به پهلو بخوابانيد.

6- به بيمار به هوش آمده ، آرامش و اطمينان دهيد.

7- موارد فوق الذكر را براي درخواست آمبولانس در نظر بگيريد.

اقداماتي كه در حمله صرع نبايد انجام داد :

1- تلاش براي قرار دادن يك جسم سفت بين دندانها

2- دادن مايعات به بيمار - در حين حمله يا بيهوشي

3- سعي در گرفتن زبان- در صرع زبان هيچگاه به داخل حلق برنمي گردد.

4- انجام تنفس مصنوعي- مگر اينكه ايست تنفسي متعاقب تشنجات يا افتادن در آب رخ دهد.

5- محكم نگه داشتن بيمار – زيرا ممكن است موجب ايجاد آسيب به اندامهاي در حال تشنج گردد

 

ج  با نوروفیدبک بزرگترین مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک ایران نوروفیدبک در تهران   ADHDمواد مخدر ( افیونی )   نوروفیدبک در درمان اضطراب اختلالات روانپزشکی و نوروفیدبک درمان استرس بدون دارو درمان اضطراب کاستن استرس زندگی شهری سردردهای میگرنی  صرع ضربات عاطفی ، ضربه ی سر و سکته مغزی  و افسردگی بدون دارو روش جدید درمان غیر دارویی تشنج بدون نیاز به جراحی افسردگی  کسب آرامش ذهنی  نوروفیدبک واختلالات یادگیری نوروفیدبک در صرع نوروفیدبک در درمان صرع  نوروفیدبک در درمان صرع سیگار و نیکوتین سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در صرع سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در درمان سکته مغزی نوروفیدبک در سکته مغزی نوروفیدبک در درمان سوء مصرف مواد نوروفیدبک و سوء مصرف مواد نوروفیدبک صرع ، ضربه ی سر و سکته مغزی در سوء مصرف مواد نوروفیدبک در حملات هراس نوروفیدبک در درمان حملات هراس نوروفیدبک مواد مخدر و حملات هراس

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:58  توسط امیری  | 

تشنج در بزرگسالان

 

تشنج‌ در بزرگسالان

تشنج‌ (كه‌ حمله‌ تشنجي‌ يا حمله‌ غش‌ هم‌ نام‌ دارد) شامل‌ انقباضات‌ غيرارادي‌ تعداد زيادي‌ از عضلات‌ بدن‌ است‌. اين‌ وضعيت‌ ناشي‌ از وجود يك‌ اختلال‌ در فعاليت‌ الكتريكي‌ مغز است‌. تشنج‌ها معمولاً منجر به‌ از دست‌ رفتن‌ يا اختلال‌ هوشياري‌ مي‌شوند. شايع‌ترين‌ علت‌ تشنج‌، صرع‌ است‌. ساير علل‌ عبارتند از: برخي‌ از بيماري‌هاي‌ تخريب‌كننده‌ مغز، آسيب‌ سر، كمبود اكسيژن‌ يا گلوكز در مغز و مصرف‌ سموم‌ خاصي‌ مثل‌ الكل‌. تشنج‌هاي‌ صرعي‌، ناشي‌ از اختلالات‌ عمده‌ و عودكننده‌ فعاليت‌ مغز هستند. اين‌ تشنج‌ها مي‌توانند ناگهاني‌ و بدون‌ مقدمه‌ روي‌ دهند. درست‌ قبل‌ از (شروع‌) تشنج‌، بيمار ممكن‌ است‌ يك‌ دوره‌ هشداردهنده‌ (اورا) با يك‌ سري‌ علايم‌ را تجربه‌ كند كه‌ مثلاً به‌ صورت‌ يك‌ احساس‌ عجيب‌ و غريب‌ يا يك‌ بو يا مزه‌ خاص‌ است‌. صرف‌ نظر از علت‌ تشنج‌، مراقبت‌هاي‌ ارايه‌ شده‌ هميشه‌ بايد شامل‌ باز و پاك‌ نگه‌ داشتن‌ راه‌ تنفسي‌ و كنترل‌ علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) باشد. همچنين‌ شما بايد از وارد آمدن‌ آسيب‌هاي‌ بيشتر به‌ بيمار طي‌ يك‌ حمله‌ تشنج‌ پيشگيري‌ كنيد و شرايط‌ ارايه‌ مراقبت‌هاي‌ مناسب‌ پس‌ از بهبود را فراهم‌ كنيد.

تشخيص‌

به‌طور كلي‌:
- بي‌هوشي‌ ناگهاني‌
- سفت‌ و قوسي‌ شدن‌ پشت‌
- حركات‌ تشنجي‌
ترتيب‌ اتفاقات‌ زير در صرع‌ شايع‌ است‌:
- بيمار به‌طور ناگهاني‌ و اغلب‌ با فرياد كشيدن‌، بي‌هوش‌ به‌ زمين‌ مي‌افتد.
- بدن‌ بيمار سفت‌ و پشت‌ او قوس‌دار مي‌شود.
- ممكن‌ است‌ تنفس‌ متوقف‌ شود. لب‌ها ممكن‌ است‌ ته‌رنگ‌ خاكستري‌ ـ آبي‌ (سيانوز) داشته‌ باشند و صورت‌ و گردن‌، قرمز و پف‌آلود شوند.
- حركات‌ تشنجي‌ آغاز مي‌شوند. ممكن‌ است‌ فك‌، قفل‌ شود و تنفس‌ صدادار شود. بزاق‌ روي‌ دهان‌ ظاهر مي‌شود و در صورتي‌ كه‌ زبان‌ يا لب‌ها بريده‌ شده‌ باشند، بزاق‌ مي‌تواند خوني‌ باشد. ممكن‌ است‌ كنترل‌ مثانه‌ يا روده‌ از دست‌ برود.
- عضلات‌ شل‌ شده‌، تنفس‌ به‌ حالت‌ طبيعي‌ برمي‌گردد؛ بيمار معمولاً در عرض‌ چند دقيقه‌، هوشياري‌ خود را دوباره‌ پيدا مي‌كند. بيمار ممكن‌ است‌ دچار احساس‌ منگي‌ شود يا كارهاي‌ عجيب‌ و غريبي‌ از خود بروز دهد. امكان‌ دارد كه‌ نسبت‌ به‌ رفتار خود آگاهي‌ نداشته‌ باشد.
- پس‌ از يك‌ حمله‌ تشنج‌، بيمار ممكن‌ است‌ احساس‌ خستگي‌ كند و به‌ خواب‌ عميق‌ فرو برود.

 

 


اهداف‌

محافظت‌ از بيمار در برابر آسيب‌
ارايه‌ مراقبت‌ پس‌ از برگشتن‌ هوشياري‌
در صورت‌ لزوم‌، فراهم‌ كردن‌ شرايط‌ انتقال‌ بيمار به‌ بيمارستان‌

۱) اگر مي‌بينيد كه‌ بيمار در حال‌ افتادن‌ است‌، سعي‌ كنيد به‌ بي‌خطر كردن‌ سقوط‌ او كمك‌ كنيد (مبحث‌ « كنترل‌ سقوط‌ » را ببينيد). فضاي‌ اطراف‌ بيمار را خالي‌ كنيد؛ از ناظران‌ بخواهيد كه‌ محل‌ را ترك‌ كنند. اشياي‌ بالقوه‌ خطرناك‌ (مثل‌ نوشيدني‌ داغ‌ يا اجسام‌ تيز) را دور كنيد. زمان‌ شروع‌ تشنج‌ را يادداشت‌ كنيد.

۲) در صورت‌ امكان‌، با قرار دادن‌ يك‌ بالشتك‌ نرم‌ در زير سر بيمار، از سر محافظت‌ كنيد. لباس‌هاي‌ اطراف‌ گردن‌ را شل‌ كنيد.

۳) پس‌ از توقف‌ تشنج‌، راه‌ تنفسي‌ را باز و تنفس‌ را كنترل‌ كنيد؛ آماده‌ باشيد تا در صورت‌ لزوم‌، احياي‌ تنفسي‌ و ماساژ قفسه‌ سينه‌ را آغاز كنيد (مبحث‌ « اقدامات‌ نجات‌دهنده‌ حيات‌» را ببينيد).

۴) اگر بيمار نفس‌ مي‌كشد، وي‌ را در وضعيت‌ بهبود قرار دهيد. علايم‌ حياتي‌ (سطح‌ پاسخ‌دهي‌، نبض‌ و تنفس‌) را كنترل‌ و ثبت‌ كنيد. طول‌ مدت‌ تشنج‌ را يادداشت‌ كنيد.

احتياط‌!

از حركت‌ دادن‌ بيمار خودداري‌ كنيد مگر آنكه‌ وي‌ در معرض‌ خطر فوري‌ باشد.
از قرار دادن‌ چيزي‌ در دهان‌ بيمار يا استفاده‌ از نيروي‌ خود براي‌ مهار كردن‌ حركات‌ او خودداري‌ كنيد.

هشدار!

در صورتي‌ كه‌ هريك‌ از موارد زير صادق‌ باشد، با مركز اورژانس‌ تماس‌ بگيريد و آمبولانس‌ درخواست‌ كنيد:
بيمار به‌ مدت‌ بيش‌ از ۱۰ دقيقه‌، بي‌هوش‌ بوده‌ است‌.
تشنج‌ بيش‌ از ۵ دقيقه‌ طول‌ كشيده‌ است‌.
بيمار دچار تشنج‌هاي‌ مكرر شده‌ است‌ و يا اين‌ تشنج‌، اولين‌ تشنج‌ او است‌.
بيمار هيچ‌ دليلي‌ براي‌ تشنج‌ خود نمي‌شناسد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:53  توسط امیری  | 

صرع و ازدواج

 

صرع و ازدواج

وقتي يک فرد مصروع تصميم به ازدواج مي گيرد، سؤالات متفاوتي براي وي وجود دارد. از جمله اين كه آيا مي تواند ازدواج كند يا خير؟ آيا بيماري او به فرزندش نيز به ارث مي رسد؟ و... ابتدا بايد به اين مسئله توجه داشته باشيم كه اگر يك فرد عادي با شرايط طبيعي بچه دار شود، احتمال اين كه فرزندش دچار صرع شود ، حدود نيم درصد است. حال اگر مادري مبتلا به صرع باشد، به دليل آنكه صرع ، طبيعتاً اساس ژنتيكي هم دارد، احتمال ابتلاي كودك به صرع، حدود 5 درصد است. علي رغم اين مسئله بايد در نظر داشت كه به احتمال 95 درصد ، مادر مصروع كودك سالمي را به دنيا مي آورد و اين شانس بسيار بالايي است.

به فردي كه مبتلا به صرع است ، توصيه مي شود قبل از ازدواج ، تحت مشاوره (خصوصاً

مشاوره ژنتيك ) قرار گيرد و در طي دوران بارداري حتماً تحت نظر پزشك زنان و متخصص مغز و اعصاب قرار گيرد تا بدين ترتيب هرگونه احتمال خطر براي كودك وي از بين برود. بدين ترتيب با بررسي صحيح و منطقي اين مسئله ، بيماران مصروع مي توانند يك زندگي و ازدواج موفق داشته و فرزندان سالمي به دنيا آورند.

برخي از انواع بيماري صرع اساس ژنتيك شناخته شده اي دارند (مانند صرع كوچك ) كه ما مي دانيم ممكن است به ارث برسند. ولي برخي ديگر از انواع آن اساس ژنتيك ندارند. مثلاً اگر فردي در اثر ضربه مغزي دچار بيمار صرع گردد، هيچ گونه علت ژنتيكي در اين مورد وجود ندارد. يا اگر كودكي در جريان زايمان دچار مشكلاتي از قبيل نرسيدن اكسيژن به مغز شود، احتمال ابتلاي وي به صرع در آينده وجود دارد. ولي چنانچه عوامل بيروني موجب به وجود آمدن اين اختلال باشد، اين بيماري به فرزند به ارث نمي رسد.

خوشبختانه در صرع، مواردي كه علل ژنتيك ندارند كم نيستند و در برخي از مواقع مي توان گفت انواع صرع اساس ژنتيك ندارد.

ضمناً توجه به اين نكته ضروري است كه علي رغم اينكه اين بيماري متأسفانه خوشنام نيست و افراد جامعه عقايد نادرستي در مورد آن دارند، ولي بايد ياد بگيريم كه آن را آگاهانه بشناسيم.

هر بيماري مزمن شرايط اجتماعي و عاطفي خاصي را ايجاد مي كند كه لازم است كيفيت زندگي در آن بررسي گردد.

صرع، اختلالي است كه در آن تخليه ناگهاني انرژي در مغز صورت مي گيرد و مي تواند با اختلالات حسي، حركتي و رفتاري توام گردد كه وقتي تخليه امواج به صورت عمومي باشد، موجب حذف هوشياري و شكل عمومي تشنج مي شود و وقتي هوشياري كاملاً از بين نرود به صورت تشنج موضعي، ساده يا پيچيده بروز مي كند.

در صرع به عنوان يك بيماري مزمن ، نمي توان حملات را پيش بيني كرد و هميشه دغدغه اين حملات با فرد مصروع وجود دارد. بر همين اساس عوامل مهمي در كيفيت زندگي مصروعين ( در كودكان و بزرگسالان) وجود دارد كه به آنها اشاره مي كنيم:

­ كيفيت مراقبت در كودكان

مهمترين مشكل در كودكان اين است كه افزايش يا كاهش بيش از حد مراقبت در آنان مي تواند بر كيفيت زندگي آنها تأثير بگذارد. اين مسئله به خصوص در مادران وجود دارد كه به علت علاقه شديد به فرزندشان مي توانند در اين مسئله سهم به سزايي داشته باشند.

-كيفيت آموزش

امكانات آموزشي در اين مورد بايد در مدرسه، خانواده و جامعه وجود داشته باشد. زيرا آموزش مناسب مي تواند در ادامه زندگي فرد تأثير به سزايي داشته باشد.

ازدواج مصروعين

فرد مصروع نبايد بيماري خود را در زمان ازدواج كتمان نمايد و بايد حقيقت را با صداقت به همسر آينده خود بگويد و با پزشك خود مشاوره اي را انجام دهد.

بارداري فرد مصروع

بهترين روش در بارداري اين است كه قبل از بارداري برنامه ريزي صحيحي در اين مورد وجود داشته باشد و فرد مصروع اين مسئله را با پزشك خود و پزشك زنان در ميان گذارد تا داروي مناسبي براي وي تجويز گردد و در طول دوران بارداري تحت نظر باشد تا اگر احساس شد مشكلي براي بيمار و جنين به وجود مي آيد با بررسي هاي انجام گرفته بتوان برخورد مناسبي با اين مسئله داشت.

داروها نيز در حين بارداري ادامه پيدا مي كند و نحوه زايمان هم بنا به تصميم پزشك است. بعد از زايمان نيز مادر مي تواند به فرزند خود شير دهد زيرا مصرف داروها تأثير منفي در فرزند وي ندارد، بلكه توجه به اين مسئله ضروري است كه اگر خانم باردار در دوران بارداري بدون مشاوره پزشك، خودسرانه داروي خود را قطع نمايد و دچار حمله تشنج گردد، اين امر مي تواند براي وي خطرناك باشد.

ازدواج مصروعين از ديدگاه روان پزشكي

روان پزشك نقش كليدي را در مورد مشكلات و بيماري هايي كه در كنار صرع وجود دارد، ايفا مي كند و مي تواند در مورد مداخلات دارويي ( تداخل عمل و اثر داروها با يكديگر ) جهت درمان بيماري هاي همراه با صرع ، راهنمايي و مشاوره به بيمار، همسر و خانواده او ارائه دهد.

يكي از مشكلات عمده، نگرش ها، دانش ها و باورهاي غلط فرد يا خانواده يا خانواده همسر او در مورد بيماري است. حتي علاوه بر آنها، اين باورهاي غلط در خود پزشكان نيز در مورد ازدواج يك فرد مصروع مي تواند وجود داشته باشد.

مسئله ديگر اين است كه بعضي از افراد ازدواج را نجات دهنده، شفا و راه حل قطعي مشكلات خود مي دانند و فكر مي كنند هر مشكل رواني- جسمي كه وجود داشته باشد، ناشي از فشارها و مشكلات جنسي است و به دنبال آن حكم ازدواج را صادر مي كنند.

در زمان مشاوره روان پزشكي ، پزشك ابتدا به نگرش هاي فرد توجه مي نمايد. به اين كه آيا اين نگرش ها به ازدواج فرد صدمه مي زند؟ در غير اين صورت فرد را مجاز به ازدواج مي داند. دومين مسئله اي كه پزشك مد نظر قرار مي دهد، اين است كه آيا بيماري هاي همراه در يكي از طرفين وجود دارد يا خير؟ نكته ديگري كه در ازدواج بايد به آن توجه نمود كفايت رواني – عاطفي بيمار است و اين كه آيا فرد مصروعي كه حملات وي كنترل شده و مانعي براي ازدواج ندارد، كفايت همسري، پدر يا مادر بودن، بارداري و … را دارد يا خير؟!

نكته بسيار كليدي و مهم در مشاوره قبل و بعد از ازدواج ، آموزش هاي جنسي است كه متأسفانه در كشور در مورد آن سكوت مي شود و حتي پدر و مادرها نيز نوعي خود سانسوري را در اين مورد پيش مي گيرند. لذا بهترين زمان اطلاعات گرفتن از بيماران، راجع به مسائل جنسي، زمان شروع بحث خواستگاري و ازدواج است كه بسياري از مراجعين در مورد اين موضوع يا اطلاعات ندارند يا اطلاعات غلطي دارند.

بنابراين كار كردن روي آموزش هاي جنسي، شناخت فرد روي فيزيولوژي خود، اطلاعات هورموني، اطلاعات آناتوميك، اطلاعات روان شناختي، دوران بارداري ، شناخت داروها، اثرات آن بر روي بارداري و جنين و… موضوعاتي هستند كه در قالب آنها مي توان اطلاعات مربوط به مسايل زناشويي، آموزش هاي جنسي و به ويژه جلوگيري از بارداري را به مراجعين ارائه كرد، چرا كه در ماه ها و سال هاي اوليه اين افراد بايد از بچه دار شدن جلوگيري نمايند و چگونگي تأثير اين داروها بعد از ازدواج نيز بررسي گردد

 

درمان اضطراب کاستن استرس زندگی شهری سردردهای میگرنی  صرع ضربات عاطفی ، ضربه ی سر و سکته مغزی  و افسردگی بدون دارو روش جدید درمان غیر دارویی تشنج بدون نیاز به جراحی افسردگی  کسب آرامش ذهنی  نوروفیدبک واختلالات یادگیری نوروفیدبک در صرع نوروفیدبک در درمان صرع  نوروفیدبک در درمان صرع سیگار و نیکوتین سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در صرع سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در درمان سکته مغزی نوروفیدبک

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:45  توسط امیری  | 

تاریخچه ی بیماری صرع

 

تاریخچه ی بیماری صرع


صرع یك اختلال شناخته‌شده از روزگاران قدیم است و قدمت آن به عصرحجر برمی‌گردد. یونانیان باستان به این بیماری به عنوان یك بیماری مقدس نگاه می‌كردند. آنان معتقد بودند این تجلی یكی از خدایان است كه می‌تواند سبب سقوط بیمار روی زمین و تكان‌های شدید وی شود و بعد، قبل از مرگ كامل بیمار، مجددا وی را زنده كند.

بقراط اولین كسی بود كه با این نظریه مخالفت كرد. این پزشك یونانی در حدود 2450 سال قبل معتقد بود صرع یك بیماری با منشاء اختلال مغزی است.

طی 2000 سال بعد، نظریه‌های خرافی دیگری هم در مورد علت این بیماری شكل گرفت. در نگرش اول، اعتقاد بر این بود كه این بیماری به علت نفوذ ارواح خبیث و شیطانی به بدن افراد بروز می‌كند. به همین دلیل برای بیرون راندن ارواح خبیث از جسم بیماران سعی می‌كردند به روش‌های خشونت‌باری متوسل شوند كه بسیاری از مواقع باعث صدمات جسمی و حتی مرگ بیمار می‌شد.

در نگرش دوم كه جالینوس از مدافعان آن بود، تصور می‌شد كه به دلیل بروز لخته و آماس در عروق دست یا پا، این بیماری شروع می‌شود.

به همین دلیل دست یا پای بیماران را در هنگام حمله محكم می‌بستند تا جریان خون آن قطع شود و بیمار بهبود یابد. حتی گاهی اوقات، یكی از اندام‌های بیمار را كه تشنج از آنجا شروع می‌شد قطع می‌كردند. اگر حمله تشنجی از یك اندام شروع نمی‌شد، جمجمه بیمار را می‌شكافتند و سعی می‌كردند تا لخته را خارج كنند.

تا حدود 100 سال پیش، درمان‌های گوناگونی كه برای بیماری صرع معــرفی می‌شدند هیچ كدام موثرنبودند و بیشتر جنبه خرافی داشتند و خرافات باعث شده بود تا واقعیات و حقایق هویدا نشود.


مغز به عنوان جایگاه صرع

مغز از میلیاردها سلول عصبی به نام نورون تشكیل شده است. عمل نورون‌ها انتقال پیام های عصبی به نورون‌های دیگر است. این پیام‌ها از طریق ناقل‌های شیمیایی به نام نوروترانسمیتر(NEUROTRANSMITTER) به نورون‌های بعدی منتقل می‌شوند.

وقوع هرگونه حمله تشنجی، ناشی از انتقال ناگهانی تعداد بسیار زیادی از پیام‌های عصبی در مغز است كه در حالت عادی نباید این پیام‌ها از مغز ساطع شوند. در ضمن، نباید به صورت همزمان این‌قدر پیام غیر لازم صادر شود.

این پیام‌ها می‌توانند فقط در یك قسمت از مغز تولید شوند یا تمام مغز را در برگیرند. با توجه به محل شروع پیام‌ها، نمای بالینی حمله تشنجی هم تعریف می‌شود. مثلا اگر از نورون‌های ناحیه حركتی مغز شروع شوند، ممكن است حمله به صورت تكان‌های اندام شروع شود. علت دقیق شروع حمله تشنجی هنوز مشخص نیست.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:40  توسط امیری  | 

ورزش برای صرع مفید است

 

 

ورزش برای صرع مفید است

دكتر فرشاد قدیری در اولین همایش انجمن صرع در اصفهان گفت: برخلاف تصور عوام، ورزش برای بیماران مبتلا به صرع مفید است. بیماران مبتلا به صرع می توانند ورزشهایی از قبیل راهپیمایی را در برنامه روزانه زندگی خود بگنجانند و سپس به سایر ورزشها بپردازند. برخی افراد مبتلا به صرع به علت ترس از بروز حمله در حین فعالیت، از ورزش پرهیز می كنند. در حالی كه بروز حمله تشنج در موقع ورزش كردن نادر بوده و حتی فعالیت ورزشی می تواند خطر بروز تشنج را كاهش دهد.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: برخی رشته های ورزشی از جمله ژیمناستیك، اسكی، هاكی، غواصی، شیرجه، سواركاری، ورزشهای هوایی و ورزشهای موتوری مانند اتومبیلرانی و موتورسواری به عنوان ورزشهای ممنوع برای بیماران مبتلا به صرع مطرح است ولی سایر ورزشها خطری برای آنان دربرندارد.

 

نوروفیدبک و بیش فعالی / کمبود توجه ADHD چگونه ADHD را درمان کنیم؟ نوروفیدبک آموزش انرژی در حملات هراس درمان اضطراب نوروفیدبک و اضطراب چگونه اضطراب را درمان کنم؟ نوروفیدبک و افسردگی  میگرن بسیار شدید نوروفیدبک در درمان افسردگی چگونه افسردگی را درمان کنم نوروفیدبک و دردهای مزمن نوروفیدبک در درمان دردهای مزمن چگونه دردهای مزمن را درمان کنم نوروفیدبک در اختلال وسواس فکری عملی   نوروفیدبک و  OCD  نوروفیدبک و درمان OCD نوروفیدبک در OCD نوروفیدبک و درمان اختلال وسواس فکری عملی نوروفیدبک و وسواس میگرن به خوبی کنترل نشده مواد مخدر ( افیونی ) نوروفیدبک و درمان وسواس نوروفیدبک در اختلالات خواب نوروفیدبک در درمان اختلالات خواب نوروفیدبک و    Sleep disregulation نوروفیدبک و خواب نوروفیدبک در فوبی  نوروفیدبک در درمان فوبی نوروفیدبک در درمان ترس نوروفیدبک و ترس    نوروفیدبک سیگار و نیکوتین  و اختلال استرس پس از سانحه نوروفیدبک و PTSD نوروفیدبک در درمان اختلال استرس پس از سانحه نوروفیدبک در درمان PTSD نوروفیدبک و اختلالات یادگیری نوروفیدبک در درمان اختلالات یادگیری نوروفیدبک در درمان Sleep disorder نوروفیدبک در درمان

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:37  توسط امیری  | 

صرع

 

 

حملات تشنجی مکرر ، صرع نامیده می‌شود، صرع (Epilepsy) (به یونانی دچار حمله شدن) ، یک بیماری عصبی است که بوسیله حملات تکرار شونده ناشی از نارسایی حرکتی ، حسی یا روانی با یا بدون بیهوشی یا حرکات تشنج‌آور مشخص می‌شود. واژه صرع به یک گروه از نشانه‌ها با علل فراوان باز می‌گردد تا اینکه به یک بیماری خاص اطلاق شود. در طی یک حمله صرع امواج مغزی، مختل و نامنظم می‌شوند. در نتیجه اختلال هوشیاری و گاه حرکات کنترل نشده رخ می‌دهد. یک تشنج واحد و منفرد علامت ابتلاء به صرع نیست.

صرع چیست؟

از زمان بوجود آمدن انسان بر روی کره زمین صرع نیز وجود داشته است. امروزه انواع گوناگونی از صرع شناخته شده است. صرع یک بیماری نیست بلکه فقط نشانه‌ایست که می‌گوید قسمتی از مغز کار خود را همیشه بخوبی انجام نمی‌دهد. وقتی مغز بطور طبیعی کار کند یک سری امواج الکتریکی از خود ایجاد می‌نماید که این امواج مانند الکتریسته در مسیر اعصاب مغزی عبور می‌کند. « اپی‌لپسی » یا صرع حالتی است که یکسری از این تشنجها و طوفانهای الکتریکی در مغز بطور مرتب و با فاصله زمانی خودبخود ایجاد شده و خاموش شوند. که این جرقه الکتریکی و طوفان الکتریکی بسته به محل خود در مغز علائم و نوع تشنج و صرع را تعیین می‌نماید. یکبار تشنج هیچگاه صرع نیست بلکه دو تا سه بار تشنج می‌باید رخ دهد تا پزشک تشخیص صرع را مطرح نماید.تصویر

علل صرع

گاه علت صرع وجود یک اختلال ساختمانی در مغز است اما در اغلب موارد هیچ علت خاصی یافت نمی‌شود. در برخی از کودکان مبتلا، حملات تشنجی به دنبال یک محرک حسی مثل نورهای درخشان و شدید بروز می‌کنند و در برخی دیگر هیچ عامل شروع کننده‌ای وجود ندارد. در صرع نشاندار حملات ناگهانی را می‌توان در یکی از چندین علت شناخته شده جستجو کرد که شامل تومورهای مغزی ، بیماریهایی که بر رگهای خونی مرکزی اثر می‌گذارند و انواع سموم می‌باشد. به غیر از صرع علل متعدد دیگری نیز برای تشنج وجود دارد که یکی از آنها تب بالاست (تشنج ناشی از تب).

انواع صرع

انواع مختلفی از تشنجهای صرعی تاکنون شناخته و تعریف شده است. در بچه‌ها تشنجهای تونیک – کلونیک شایعتر است، بیشتر از سه چهارم کودکان مبتلا به صرع ، از این نوع تشنج رنج می‌برند، صرع کوچک یا ابسانس دومین نوع شایع صرع ( epilepsy) در کودکان است. صرع موضعی یا صرع حرکتی و صرع نسبی یا پارشیال خوش‌خیم از دیگر انواع صرع هستند.

صرع بزرگ یا تشنج تونیک – کلونیک

شایعترین نوع صرع ، صرع اصلی (Grand mal) است. آن هنگامی رخ می‌دهد که مناطق حرکتی مغز دچار عارضه شده است و اسپاسمهای شدید و بی‌هوشی را دربردارد. در اغلب موارد صرع اصلی ، قبل از آغاز حمله و غش به بیمار یک حالت درونی دست می‌دهد که این اخطار خوانده می‌شود. این حالت در لاتین Aura نامیده می‌شود و می‌تواند به صورت روانی یا جسمی باشد. مثل شنیدن صدایی (جسمی) و یا احساس خوشبختی یا بدبختی (روانی). بیمار ممکن است بوی مشخصی را حس کند و یا گمان کند که نور درخشنده‌ای می‌تابد. بعد از چند لحظه بیمار بی‌هوش می‌افتد که این مرحله کوتاه، تونیک است که تمام ماهیچه‌ها متشنج و منقبض می‌شوند، تنفس بیمار قطع می‌شود و رنگش نیز ممکن است کبود شود. مرحله بعدی کلونیک است که اندامها تکانهای مختصری می‌خورند. در خلال این مدت بیمار ممکن است زبانش را گاز بگیرد.

مراحل علائم تشنج تونیک – کلونیک به ترتیب زیر است:

 • تحریک پذیری یا رفتارهای غیرعادی به مدت چند دقیقه پیش از بروز تشنج (Aura).
 • اسپاسم و انقباض عضلات که 30 ثانیه طول می‌کشد و کودک در طی آن بیهوش شده و به زمین می‌افتد و تنفس نامنظم می‌شود.


 

 • حرکات پرشی اندامها یا صورت که می‌تواند از 20 ثانیه تا چند ساعت طول بکشد. در این مرحله ممکن است کودک زبانش را گاز بگیرد و کنترل مثانه یا روده را از دست بدهد.


 

 • پس از آنکه تشنج متوقف شد، ممکن است کودک تا چند دقیقه و به ندرت تا ده دقیقه بیهوش باقی بماند.
 • بعد از بازگشت هوشیاری کودک معمولاً گیج است و سردرد دارد و ممکن است به خواب رود.

صرع کوچک یا تشنج ابسانس

صرع کوچک (Petit mal) ، که در آن مناطق حسی دستگاه عصبی مرکزی دچار آسیب می‌شود. در بین بچه‌ها شایع است که معمولا تشنج آنی است و یک لحظه به طول می‌انجامد. کودک بازی را متوقف کرده و ساکت می‌ایستد در حالی که یک حالت سستی و بی‌حالی در صورتش دیده می‌شود. پس صرع کوچک عبارتست از زایل شدن شعور برای مدتی کوتاه ، بدون اینکه در بیمار تشنج یا زمین خوردگی و یا Aura دیده شود. این نوع صرع یکی از شایعترین صرع‌ها نزد کودکان و دانش آموزان است . رنگ پریده ، چشمانش به یک نقطه خیره شده و از اطراف خود بی‌خبر است. مدت آن حتی امکان دارد بسیار کوتاه بوده و قابل رویت نباشد. شروع آن از سه تا سیزده سالگی است که اگر درمان اصولی شود برای همیشه از بین می‌رود و در غیر اینصورت در سنین بالاتر به صرع بزرگ تبدیل خواهد شد.

از علل این نوع صرع ، تومورها ، حوادث ، تصادف ، ضربه‌های مغزی و ... را می‌توان بیان کرد. از نشانه های بارز صرع کوچک که می‌توان در کلاس درس مشاهده کرد، نحوه نوشتن املا دانش‌آموزان است که ممکن است در حین حمله ، دو یا سه خط از املا را جا بیندازند. پس از حمله علاوه بر رنگ پریدگی ، سستی و بی حالی ، احساس خواب به کودک دست خواهد داد.

پس در طی این نوع حمله تشنجی ، کودک برای 10 تا 15 ثانیه هوشیاری خود را از دست می‌دهد و به فضا خیره می‌شود و فعالیتهای معمول وی متوقف می‌شود اما به زمین نمی‌افتد. و پس از بازگشت هوشیاری ، کودک چیزی از حمله خود به یاد نمی‌آورد.

صرع موضعی

هوشیاری بیمار در این نوع صرع مختل نمی‌شود و تظاهرات صرعی به صورت حرکتی ظاهر می‌شود. ابتد از یک نقطه شروع شده و به تدریج سایر قسمتهای بدن را فرا می‌گیرد. به این نوع صرع ، صرع جانسونی نیز می‌گویند. البته نوع دیگر صرع موضعی حرکتی بدون انتشار است که تشنج فقط در یک عضو ظاهر شده و در همان جا باقی می‌ماند. مدت حمله حدود یک تا دو دقیقه است ولی ممکن است در بعضی از افراد مدتها طول بکشد.

نوع دیگر صرع

فرمی از اپی‌لپسی است که کمتر شایع است ، صرع نسبی یا پارشیال خوش‌خیم که سبب حرکات پرشی در یک سمت از صورت یا یک اندام می‌شود. همچنین هوشیاری نیز ممکن است مختل شود. در اغلب موارد کودک مبتلا به یک نوع صرع است ، با این حال برخی کودکان مبتلا به انواع پیچیده‌تر اپی‌لپسی هستند که ترکیبی از دو یا چند نوع مختلف است.

اقدامات اولیه در فردی که تشنج کرده

اگر کودک دچار یک تشنج تونیک – کلونیک شده او را به یک سمت بخوابانید و سرش را همسطح یا پایینتر از بدنش قرار دهید.
بر طبق اصول کمکهای اولیه باید جسم سختی را بین دندانهای بیمار قرار داده تا از گاز گرفتن زبانش جلوگیری کنید و او را به پشت خواباند و مطمئن شد که بطور معمولی نفس می‌کشد. هرگز چیزی را با فشار میان دندانهایش قرار ندهید. در بیشتر مواقع تشنجات بعد از یک دقیقه متوقف می‌شوند و بعد از آن یک دوره خواب و استراحت است ولی اگر تشنجات بیشتر از چند دقیقه به طول انجامد حتما باید بیمار را به بیمارستان رساند. همچنین اگر کودک تاکنون یک تشنج تونیک – کلونیک نداشته و نخستین باری است که به این نوع حمله دچار می‌شود، به سرعت کودک را به نزدیکترین بیمارستان برسانید.

در مورد سایر انواع تشنج کودک را در یک محل آرام نشانده و صبر کنید تا تشنج کاملاً برطرف شود و کودک هوشیار شود. سپس به آرامی با او صحبت کنید و به او آرامش خاطر بدهید. از زدن یا تکان دادن کودک برای متوقف کردن تشنج خودداری کنید.

اقداماتی که پزشک انجام می‌دهد:

1- پزشک نخست از شما سؤالاتی در مورد رفتارها و علائم کودک (قبل، در طی و بعد از حمله تشنج) می‌پرسد. برای مشخص کردن عوامل محرک احتمالی، ممکن است از شما خواسته شود تا دقیقاً نوع فعالیت کودک را هنگام بروز حمله مشخص کنید.

2- یک نوار مغزی الکتروآنسفالوگرافی EEG از کودک گرفته می‌شود تا به تشخیص نوع صرع کمک کند. در مواردی که تشخیص صرع از هیستری (تمارض) امکانپذیر نباشد از الکتروانسفالوگرافی استفاده می‌شود.
3- انجام MRI مغزی ممکن است برای تشخیص ناهنجاریهای ساختمانی مغز لازم باشد.

4- انجام آزمایش خون برای تشخیص اختلالات الکترولیتی به عنوان علت تشنج ضروری است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:34  توسط امیری  | 

عوامل موثر در زیاد شدن خطر حمله قلبی

 

 

اینها خطر حمله قلبی را زیاد می کنند


حمله‌ قلبی‌ عبارت‌ است‌ از مرگ‌ سلول‌ های‌ عضلانی‌ قلب‌ در اثر کاهش‌ یا توقف‌ جریان‌ خون‌ سرخرگ‌ های‌ قلب‌. غالباً در افراد بالای‌ 40 سال‌ رخ‌ می ‌دهد. این‌ بیماری‌ در مردان‌ شایع ‌تر است‌، اما میزان‌ بروز آن‌ در خانم‌ ها نیز رو به‌ افزایش‌ گذاشته‌ است‌.


سکته قلبی

خطر حمله قلبی در مبتلایان به التهاب مفاصل دو برابر است

محققان هشدار دادند که خطر بروز حمله قلبی در بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید (التهاب مفاصل) دو برابر بیشتر از افرادی است که این بیماری مفصلی را ندارند.

یک تحقیق جدید نشان داد که بیماران مبتلا به دیابت و آرتریت روماتوئید باید به طور مستقیم به جهت خطر ابتلا به مشکلات قلبی تحت نظر و کنترل باشند. این پژوهش در دانمارک طی یک دوره 10 ساله انجام گرفته است.

دکتر جاسپر لیندهاردنس پژوهشگر دپارتمان کاردیولوژی در بیمارستان دانشگاه گنتوفت و محقق اصلی این پژوهش خاطرنشان کرد: در حالی که اکنون می ‌دانستیم آرتریت روماتوئید یک فاکتور خطرزای مستقل در بروز بیماری های قلبی عروقی است،‌ اطلاعات جدید تاکید می‌ کند که افزایش خطر حمله قلبی در این بیماران به اندازه بیماران مبتلا به دیابت است. به گزارش اکسپرس،‌ این پژوهش در کنگره سالانه اروپایی مقابله با روماتیسم در ایتالیا ارائه شده است.

مسکن، خطر حمله قلبی را دو برابر می کند

کسانی که سابقه سکته قلبی دارند و دست به مصرف داروهای مسکن همچون ایبوپروفن می زنند بیشتر در معرض خطر سکته دوم قرار می گیرند.

به گفته محققان دانمارکی نتایج آزمایش روی 84 هزار دانمارکی که از سکته اول جان سالم به در برده اند نشان می دهند اگر میزان مصرف این مسکن ها زیاد و یا برای مدت طولانی باشد می تواند، ریسک سکته را تا حد زیادی بالا ببرد. البته به گفته آن ماری شرنینگ از دانشگاه کپنهاگ مصرف حدود 1600 میلی گرم از این دارو درعرض هفت روز خطری نخواهد داشت اما افزودن به این میزان عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت.

مصرف این گونه مسکن ها در بین بیماران قلبی امری شایع است و کسانی که بیش از این مقدار استفاده کنند می توانند تا 50 درصد میزان ریسک سکته را بالا ببرند. هنوز دقیقا مشخص نیست چرا این داروهای مسکن شانس سکته را افزایش می دهند اما گفته می شود شانس تشکیل لخته خون بیشتر شده و فشار خون هم افزایش پیدا می کند.

به همین خاطر شرنینگ معتقد است با توجه به این که مصرف مسکن ها برای بیماران قلبی اجتناب ناپذیر است. بیمارستان ها باید داروهایی را که میزان فشار خون را پایین می آورد را هم برای این دسته از بیماران تجویز کنند.

سقط جنین، خطر حمله قلبی را افزایش می ‌دهد

دانشمندان آلمانی در طی تحقیقی که در نشریه قلب به چاپ رسیده است اعلام کردند زنانی که بیش از 3 بار جنین خود را سقط کرده‌اند با احتمال 5 برابر بیشتر ممکن است به حمله قلبی دچار شوند.

به همین دلیل پزشکان باید نسبت به آینده بیماران خود توجه داشته باشند و در صورتی که آن‌ها دچار سقط جنین می ‌شوند، نسبت به ابتلای آن‌ها به حمله قلبی هوشیار باشند. در این تحقیقات 11 هزار و 500 زن بین 30 تا 60 سال شرکت داشتند.

در طی انجام این مطالعات، دانشمندان تاریخچه بارداری زنان و ابتلای احتمالی هر کدام از آن‌ها به حملات قلبی را بررسی کردند.

در این مطالعات مشخص شد نزدیک به یک چهارم زنان در این مطالعه سقط جنین را تجربه کردند. البته میزان این آمار می‌تواند از این هم فراتر رود چرا که ممکن است یک زن باردار شده و سپس بدون آن‌که خودش متوجه شده باشد جنین خود را سقط کند.

به همین دلیل محققان معتقدند تاریخچه و تعداد سقط جنین ‌های یک زن باید به دقت در پرونده پزشکی او ثبت شود تا بتوان از آن بعد از سنین میانسالی برای پیش ‌بینی خطر ابتلای یک فرد به حمله قلبی استفاده کرد.

پروفسور گوردون اسمیت از دانشگاه کمبریج در این باره گفت: شاید افزایش احتمال لخته شدن خون در این زنان یکی از دلایل باشد، اما به هر حال ما هنوز به دلایل اصلی این رویداد دست پیدا نکردیم. هنوز هم تحقیقات بیشتر در این مورد ادامه دارد.

جراحی دندان، خطر سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد

محققان انگلیسی در تحقیقات خود دریافتند افرادی که تحت جراحی دندان قرار می گیرند، چند هفته پس از عمل بیشتر در معرض حمله و سکته قلبی قرار دارند.

به نقل از medicalnewstoday، درمان بیماری های دندانی ممکن است در بلند مدت خطر بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

محققان معتقدند که التهاب حاد در بیماری ها دندانی نقش مهمی دارند. باکتری های ایجاد کننده التهاب از طریق عفونت اطراف دندان در جریان خون ترشح می شوند.

این باکتری ها در عروق خونی ساخته شده و ایجاد نوعی التهاب می شوند که خطر سکته و حمله قلبی را افزایش می دهند.

ولی با وجود این، محققان بر این مسئله تأکید دارند که درمان بیماری های دندانی بیشتر از خطر موقتی عوارض جانبی حائز اهمیت است.

محققان 32060 فرد مبتلا به حمله یا سکته قلبی را مورد بررسی قرار دادند.

سپس سابقه جراحی های آن ها را مطالعه کردند و دریافتند که 525 نفر از آن ها پس از جراحی دندان دچار حمله قلبی و 650 نفر هم مبتلا به سکته قلبی شدند.

محققان با بررسی عوامل خطرسازی چون افزایش فشار خون، دیابت، بیماری عروق کرونر پی بردند که خطر بروز حمله یا سکته قلبی حدود یک ماه پس از جراحی دندان به طور قابل توجهی بالا می رود.

یک سوم بیماری های عروقی در بیماران کم تر از 50 سال رخ داد و این در حالی است که پس از گذشت حدود 6 ماه خطر ابتلا به حمله و سکته قلبی فروکش می کند.

میگرن و افزایش خطر حمله قلبی

افرادی که مرتب از سردردهای میگرنی رنج می برند،‌ دو برابر بیشتر از دیگر افراد با خطر حمله قلبی روبرو هستند.

بر اساس نتایج مطالعه ای که در آمریکا منتشر شد، افراد مبتلا به میگرن همچنین با خطر فزاینده حمله مغزی روبرو هستند و اغلب از عوامل ابتلا به بیمارهای قلبی- عروقی مانند دیابت، فشار خون و کلسترول بالا رنج می برند.

دکتر ریچارد لیپتون استاد نورولوژی دانشکده پزشکی آلبرت انیشتین دانشگاه یشیوا در نیویورک و سرپرست گروهی که این مطالعه را انجام داده است گفت میگرن اغلب یک بیماری عصبی دردناک تلقی می شودکه بیشتر بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد.

وی افزود دو دسته اصلی میگرن داریم یکی همراه با آیورا (نشانه های مقدماتی) و دیگری بدون آیورا.

در هر دو مورد بیماری علائم آغازی همچون درد در بخشی از سر، تهوع یا استفراغ، همچنین حساسیت به نور یا سر و صدا می تواند وجود داشته باشد.

میگرن همراه با آیورا همراه با نشانه های دیگر عصبی مانند زیگزاگی دیدن خطوط یا دیدن نورهای ضربان دار همراه است.

میگرن بین افراد 25 تا 55 سال بیشتر مشاهده می شود و زنان سه برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

مطالعات قبلی پیش از این رابطه بین خطر فزاینده حمله قلبی یا حمله مغزی و میگرن همراه با آیورا را به ویژه در پرسنل پزشکی بالای 45 سال نشان داده بود.

این مطالعه جدید بر روی یازده هزار نفر از افراد 18 تا 80 سال آمریکا که 6 هزار و 102 نفر از آنان از میگرن رنج می بردند انجام شد.

نتایج این مطالعه نشان می دهد افراد مبتلا به میگرن تقریبا دو برابر بیشتر از کسانی که به این بیماری مبتلا نیستند، با خطر حمله قلبی روبرو هستند.

خطر حمله قبلی بین افرادی که از میگرن همراه با آیورا رنج می بردند در مقایسه با کسانی که میگرن ندارند، سه برابر بیشتر است.

نتایج این تحقیق همچنین نشان می دهد کسانی که از میگرن رنج می برند حدود پنجاه درصد بیشتر از دیگران با خطر ابتلا به دیابت نوع دو، فشار خون بالا و افزایش کلسترول خون روبرو هستند که همه این موارد خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد.

 

ADHD   نوروفیدبک و بیش فعالی / کمبود توجه درمان بیماریهای لاعلاج  با نوروفیدبک بزرگترین مرکز بیوفیدبک و نوروفیدبک ایران نوروفیدبک در تهران   ADHDمواد مخدر ( افیونی )   نوروفیدبک در درمان اضطراب اختلالات روانپزشکی و نوروفیدبک درمان استرس بدون دارو درمان اضطراب کاستن استرس زندگی شهری سردردهای میگرنی  صرع ضربات عاطفی ، ضربه ی سر و سکته مغزی  و افسردگی بدون دارو روش جدید درمان غیر دارویی تشنج بدون نیاز به جراحی افسردگی  کسب آرامش ذهنی  نوروفیدبک واختلالات یادگیری نوروفیدبک در صرع نوروفیدبک در درمان صرع  نوروفیدبک در درمان صرع سیگار و نیکوتین سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در صرع سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در درمان سکته مغزی نوروفیدبک در سکته مغزی نوروفیدبک در درمان سوء مصرف مواد نوروفیدبک و سوء مصرف مواد نوروفیدبک صرع ، ضربه ی سر و سکته مغزی در سوء مصرف مواد نوروفیدبک در حملات هراس نوروفیدبک در

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:32  توسط امیری  | 

علل متفرقه سردرد

 


علل متفرقه سردرد


تشنج:
علائمی که به همراه سردرد پس از تشنج های ژنرالیزه مشاهده می شود عبارتند از..خواب آلودگی به تدریج کاهش یابنده, درد منتشر عضلانی و یا زبان گاز گرفته شده.

کسانی که مایع نخاعی اونها به دلائل طبی نمونه برداری شده:
مسلما باید سابقه اینکار وجود داشته باشه..تشدید سردرد با ایستادن و بهبود آن با دراز کشیدن صورت میگیرد.درد مشخصا در ناحیه پس سر واقع است و 24 تا 48 ساعت پس از گرفتن مایع مفزی نخاعی بروز میکند( دیر تر هم ممکن هست). درد یکی دو روزی طول میکشه.. هر چند ممکنه دیر تر هم بشه..

پرفشاری خون:
سردرد ممکن است ناشی از افزایش ناگهانی فشار خون در جریان بیماریهائی مثل فئوکروسیتوم, مقاربت,مصرف همزمان داروهای
مونو آمین اکسیداز و مواد غذائی حاوی تیرامین مثل پنیر و یا مهمترین بیماری- فشار خون بدخیم باشد.فشار خون های برابر با
25/15 یا بالاتر که از مشخصات پرفشاری بدخیم است... سبب ادم مغز و جابجائی ساختمانهای حساس به درد می شوند. درد شدید و طپنده است.ممکن است نشانه های دیگری مثل اختلال هوشیاری.. فلج قسمتی از بدن.. و یا تشنج های کانونی مشاهده شود

سردرد در حین مقاربت:

معمولا این قبیل سردرد ها در مردان بیشتر است .. تا 4 برابر..حمله های این بیماری پیش از رسیدن به اوج لذت جنسی یا ارگاسم روی میدهد آغاز آنها بسیار ناگهانی است. و اگر مقاربت قطع گردد ظرف چند دقیقه فروکش میکند. این سردرد ها تقریبا همواره خوش خیم هستند و بطور معمول به صورت گاه به گاه روی میدهد. اگر اینگونه سردرد ها چند ساعت دوام یابد یا با تهوع همراه باشند باید وجود خونریزی داخل مغزی را رد کرد. درد ممکن است مبهم و دوطرفه بوده, در مرحله تحریک جنسی ایجاد شود و یا شدید و ناگهانی بوده درهنگام ارگاسم رخ دهد.. در اینصورت شاید ناشی از افزایش فشار خون سیستمیک باشد.. سردردی مداوم به دنبال ارگاسم که با ایستادن تشدید میگردد نیز شرح داده شده است. علایم در این موارد شبیه به سردرد ناشی از نمونه گیری از نخاع است. تمامی انواع این سردردها به جز موارد ناشی از پارگی آنورسیم خوش خیم بوده طی چند دقیقه تا چند روز بهبود میابد. بیمارانی که دچار سردرد شدید ناشی از اراگاسم شده اند باید از نظر وجود یک نوع خونریزی مغزی بررسی شوند. در صورتی که یافت نشود درمان پیشگیرانه با ایندومتاسین به صورت خوراکی و به میزان 50 میلی گرم پیش از مقاربت ممکن است موثر باشد. البته گزارش شده که دسته داروهای بتا بلوکر.. مثل انیدرال .. هم موثر است

سردرد ناشی از قطع داروهای مسکن

استفاده بیش از حد از داروهای مسکن از علل شایع سردرد مقاوم است که معمولا درنظر گرفته نمیشود. بیمار جهت خاتمه سردرد
مرتبا مقادیر بیشتری دارو(چه از طریق پزشک وچه خودسرانه) مصرف می نماید. هنگاهی که سطح خونی بالای دارو حتی اندکی کاهش یابد سردرد بروز می نماید. نتیجه نهائی, سردرد روزانه غیر معمول و دائمی است که ممکن است بر سردرد میگرنی اضافه شود. ضد درد های حاوی کافئین به خصوص عامل چنین سردردی هستند.

سردرد ناشی از سرفه

سردرد ناشی از سرفه سندرمی با شیوع بیشتر در مردان(نسبت 4 به 1) است که با سردرد های گذرا و شدید به دنبال سرفه, خم شدن, بلند کردن اشیاء, عطسه کردن یا خم کردن سر مشخص می شود.سردرد چند ثانیه تا چند دقیقه طول میکشد. بسیاری از بیماران آغاز بیماری خود را از زمان ابتلا به عفونت تنفسی تحتانی همراه با سرفه شدید یا انجام دادن برنامه های وزنه برداری قدرتی ذکر میکنند. سردرد بطور معمول منتشر است اما در یک سوم بیماران حالت یک طرفه دارد.در بیشتر مبتلایان به سردرد های ناشی از سرفه MRI باید انجام شود.

سردرد به علت ضربه مغزی
به دنبال آسیب های به ظاهر ناچیز به سر,بویژه آن دسته از ضربه هایی که در تصادفات با وسائل نقلیه ای روی میدهند که موتور آنها در عقب واقع شده است.. بسیاری از بیماران ترکیب گوناگونی از علائم سردرد سرگیجه کاذب, سرگیجه واقعی و اختلال حافظه را ذکر میکنند. اضطراب تحریک پذیری, و اختلالات تمرکز از دیگر علائم اصلی این سندرم هستند. این علائم ممکن است
در مدت چند هفته بهبود یابند یا حتی سالها پس از ضربه باقی بمانند. سردرد های به دنبال وارد آمدن ضربه به سر ممکن است چه بیمار به دنبال تروما بیهوش شود و چه هوشیاری خود را ازدست ندهد ایجاد شوند. به طور معمول معاینه عصبی به استثناء وجود ناهنجاریهای رفتاری طبیعی است و بررسی به کمک CT اسکن و MRI چیزی را نشان نمیدهد. خونریزی ساب دورال گاه علائم این عارضه راتقلید میکند.

آب سیاه چشم
بیمار گلوکوم ممکن است به صورت سردرد های ناتوان کننده همراه با تهوع و استفراغ بروز کند. گرفتن شرح حال از بیمار بطور
معمول نشان می دهد. سردرد وی با درد شدید چشم آغاز شده است. در معاینه بالینی,چشمان بیمار اغلب قرمز و مردمک های وی نیز ثابت( بدون پاسخ به نور) و تا حد متوسط گشاد هستند.
بيماريهاي آب سياه
http://www.irib.ir/health/html/blackwater.htm


بیماریهای سیستمیک
به سختی می توان بیماری ای را یافت که با سردرد تظاهر نکند.. با این وجود برخی بیماریها بیشتر با سردرد همراهند. از جمله این بیماریها عبارتند از: مونونوکلئوز عفونی- لوپوس- نارسائی ریوی مزمن(سردرد های اوئل صبحگاهی)- تیروئیدیت هاشیماتو- بیماری التهابی روده-

افزایش بی دلیل فشار داخل جمجمه
بنام تومور کاذب جمجمه- سردردی که از نظر بالینی به سردرد ناشی از تومور های مغزی شباهت دارد. علامت شایع تومور کاذب مغزی است. این بیماری عبارت است از افزایش فشار درون جمجمه که به احتمال زیاد ناشی از اختلال در جذب مایع مغزی نخاعی اتفاق می افتد. تاری گذرای دید, ادم پاپی همراه با افزایش اندازه نقطه کور و از میان رفتن محیط میدان دید تظاهرات دیگر
این بیماری هستند. بیشتر مبتلایان به این بیماری را زنان جوان چاق تشکیل میدهند.اکثر آنان سابقه تماس با مواد تحریک کننده مانند
ویتامین A و کورتون ها را دارند.


درد های چکشی
درد هائی بسیار کوتاه, نافذ و شدید که بر پوست سر و خارج از محدوده عصب سه قلو واقع شده اند. با توجه به خصوصیتشان درد های چکشی نامیده می شوند. این درد ها ممکن است به صورت واحد یا تکرار شونده و یا بصورت دوره ای در یک نقطه مشخص
یا در نقاط مختلف پوست سر رخ دهند. درد ها ماهیتی شبیه به شوک الکتریکی داشته, در کمتر از یک ثانیه به حد اکثر می رسند
و سریعا بهبود می یابند. شدت درد به حدی است که بیمار به خود می پیچد. این سردرد ها در مبتلایان به میگرن وسردرد خوشه ای شایع ترند اما در افرادی که به سردرد مزمن مبتلا نیستند نیز ممکن است رخ دهد. بیمار معمولا به سبب شدت سردرد به پزشک مراجعه میکند.

اختلالات مهره های گردنی
جراحات و یا اختلالات دژنراتیو مهره های فوقانی گردنی سبب دردی واقع در پس سر و انتشار به اطراف چشم می شود. مهمترین علت بروز درد تحریک ریشه عصب دوم گردنی است. ضایعات دیسک و اختلالات سطوح مفصلی در مهره های تحتانی گردن سبب انتشار درد به شانه و بازوی سمت ضایعه می شوند و درد به سر انتشار نمی یابد. با این وجود اسپاسم عضلات گردن
ممکن است رخ دهد.درد حاد با منشاء اختلالات گردنی, با بی حرکت ساختن گردن(بوسیله گردن بند طبی نرم) و داروهای ضد درد
یا ضد التهابی درمان می گردد.

سینوزیت
سینوزیت حاد ممکن است سبب بروز درد و حساسیت واقع بر منطقه سینوسهای فرونتال یا ماگزیلاری دچار التهاب شود. التهاب سینوس های اتموئید یا اسفنوئید سبب دردی عمقی در خط میانی و در پشت بینی می شود. درد سینوزیت با خم شدن به جلو و یا سرفه یا عطسه تشدید میشود. در معاینه حساسیت و تشدید درد با دق بر روی مناطق فرونتال و ماگزیلاری یافت میگردد.

اختلال عمل مفصل تمپورومندیبولار
سندرمی است که خصوصیات آن دقیقا شناخته نشده است و با درد اطراف گوش محدودیت حرکات فک, حساسیت عضلات جونده
و ایجاد صدا هنگام حرکات فک مشحص میشود. این علائم اغلب با بد بسته شدن دهان, دندان قروچه, و به هم فشردن دندانها همراه
می باشند که ممکن است ناشی از اسپاسم عضلات جونده باشد. گرم کردن موضعی, ورزش های مخصوص فک, استفاده از محافظهای دندانی در شب و یا داروهای ضت التهابی غیر استروئیدی در برخی بیماران مفید واقع می شوند.

عفونت منطقه دندان کشیده شده
نیز ممکن است سبب دردی شود که ثابت, یک طرفه و دارای ماهیتی دردناک یا سوزاننده است. بررسی های رادیولوژیک ممکن است طبیعی باشد اما تزریق موضعی داروهای بی حس کننده در منطقه, سبب بهبود علائم می شود. درمان به وسیله تراشیدن استخوان فک و آنتی بیوتیک صورت میگیرد.


پرفشاری خون

پرفشاری مزمن خون در بسیاری موارد عامل سردرد شناخته می شود اما شواهد اندکی در تایید این مطلب وجود دارد. از طرفی سردرد از عوارض شناخته شده حملات پرفشاری خون می باشد که برای مثال در فئوکرومو سیتوم و یا بیمارانی که در حین استفاده از مهار کننده های مونو آمین اکسیداز از غذاهای حاوی تیرامین مصرف کنند مشاهده می شود. در فتوکروموسیتوم حملات
سردرد کوتاه مدت هستند و در نیمی از بیماران کمتر از 15 دقیقه طول می کشند و مشخصا توام با تعریق و تاکی کاردی می باشند. سردرد معمولا دو طرفه است و ممکن است در صورت گرفتاری مثانه با ادرار کردن ایجاد گردد.


درد صورت غیر معمول:
درد یک طرفه, مداوم و طاقت فرسای قسمت تحتانی صورت که علتی برای آن یافت نشود درد صورتی غیر معمول نامیده می شود. درد بر خلاف نورالژی عصب سه قلو به محدوده عصب سه قلو محدود نمی شود و حمله ای نیست.این اختلال بی دلیل باید
از درد های مشابه که ناشی از سرطان بینی و یا عفونت در ناحیه دندان کشیده شده می باشند افتراق داده شوند.


توده های داخل جمجمه ای:
بروز سردرد جدید در میان سالی و یا سنین بالاتر همواره مطرح کننده وجود ضایعه ای فراگیر است.سردرد تنها در 30% از مبتلایان به تومور های داخل جمجمه ای نخستین علامت بیماری است اما این شکایت در 80% بیماران در زمان تشخیص وجود دارد.این سردرد اغلب شدتی خفیف تا متوسط و ماهیتی بدون نوسان و مبهم داشته, متناوب است.درد مشخصا دوطرفه بوده.. در پیشانی مستقر است و در سمت ضایعه دارای شدت بیشتری میباشد.تغییر وضعیت و اعمالی مانند سرفه, عطسه و زور زدن که سبب افزایش فشار داخل مغزی می شوند سبب تشدید سردرد می گردند. شدن سردرد به هنگام برخاستن از خواب حد اکثر بوده..
همراه با تهوع و استفراغ می باشد.نوعی غیر معمول از سردرد که مطرح کننده اومور مغزی است.. سردردی شدید با شروع ناگهانی است که طی چند ثانیه به حد اکثر میرسد.. به مدت چند دقیقه تا چند ساعت ادامه یافته و آنگاه سریعا بهبود می یابد. اختلال
هوشیاری و حملات افتادن نیز ممکن است مشاهده شود.این سردرد حمله ای عمدتا به کیست های کلوئید بطن سوم نسبت داده می شود اما در مبتلایان به تومور های مناطق مختلف مغز ممکن است مشاهده شوند.


تومور کاذب مغزی:
مشخصه تومور کاذب مغزی(پرفشاری داخل جمجمه ای خوش خیم) افزایش فشار داخل جمجمه ای است که سبب سردرد, ادم پاپی و کاهش حدت بینائی می گردد.دوبینی نیز در نتیجه فلج عصب 6 ممکن است رخ دهد. تومور کاذب در نتیجه اختلالات متعددی ممکن است ایجاد گردد.. اما شایعترین نوع آن بی دلیل است.در نوع بی دلیل زنان بسیار بیشتر از مردان مبتلا می شوند.. بیشترین میزان بروز در دهه سوم است. تخستین علامت همواره سردردی منتشر است و دوبینی و تاری دید نیز در 60% موارد رخ می دهد.حدت بینائی در شروع بیماری در 50% از بیماران طبیعی است اما ادم پاپی متوسط تا شدید در 90% از مبتلایان یافت می گردد.افت بینائی در نتیجه افزایش فشار داخل جمجمه ای در موارد بی دلیل نیز ممکن است رخ دهد. حملات تاری دید پیش از ازدست دادن بینائی ایجاد خواهد گشت.

اختلالات چشمی:
درد در اطراف چشم در میگرن وسردرد خوشه ای رخ می دهد و نیز از تظاهرات عنبیه و گلوکوم میباشد.التهاب عنبیه سبب چشم
دردی شدید می شود که همراه با ترس از نور است. تشخیص با معاینه توسط چشمزشک امکان پذیر است.

آرتریت گیجگاهی:
این سندرم که زنان را 2 برابر بیش از مردان مبتلا می سازد..پیش از 50 سالگی ناشایع است و اغلب همراه با نشانه ها و علائم غیر اختصاصی مانند ضعف,درد عضلانی,کاهش وزن,درد مفاصل و تب می باشد.سردرد ممکن است یک طرفه یا دو طرفه, شدید
. دارای ماهیت کلافه کننده باشد.درد مشخصا بر پوست سر و به خصوص بر روی شریان تمپورال واقع شده است.حساسیت سر
به خصوص در مواردی که بیمار سر خود را بر بالش می گذارد و یا موهای خود را شانه میکند بارز می گردد.درد یا سفت شدن فک به هنگام جویدن, قویا مطرح کننده آرتریت سلول ژانت بوده, ناشی از ایسکمی شریان عضلات جونده میباشد.درگیری شریان
چشمی در صورت عدم درمان سبب کوری دائمی در 50% از بیماران خواهد شد.کوری در نیمی از این افراد دوطرفه خواهد بود.از دست دادن بینائی معمولا ناگهانی است.بروز حملات از دست دادن بینائی گذرا در ابتدای بیماری گزارش شده است.. اما کوری به عنوان نخستین علامت ناشایع است.با وجود این, این عارضه معمولا در ماه نخست بیماری رخ می دهد.
 
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:27  توسط امیری  | 

اثر افسردگی والدین بر فرزندانشان

 

 

اثر افسردگی والدین بر فرزندانشان


تحقیقات نشان داده است پسرانی که پدرانشان مبتلا به افسردگی هستند، دو برابر بیش از دخترانی که پدر افسرده دارند در دوران پیش از مدرسه دچار اختلالات رفتاری و احساسی می شوند. همچنین معلوم شده زنانی که در دوران بارداری دچار افسردگی هستند، فرزندان شان از رشد روانی و جسمی کندتری نسبت به همسالان خود برخوردار هستند. مادران افسرده نیز توجه کم‌ تری به نوزاد خود دارند.


افسردگی

افسردگی والدین بر رفتارهای اجتماعی زمان بزرگسالی کودکان تاثیر دارد

پزشکان در دانشگاه آکسفورد دریافته اند که افسردگی مادر در زمان کودکی فرزندش روی رفتارهای اجتماعی زمان بزرگسالی وی تاثیر دارد، اما در مورد پدران، نتایج تغییر روحیه و افسردگی آن ها به سرعت روی کودکان مشخص می شود و رشد روانی آن ها را دچار اختلال می کند. پژوهشگران می گویند پسرانی که پدرانشان مبتلا به افسردگی هستند، دو برابر بیش از دخترانی که پدر افسرده دارند در دوران پیش از مدرسه دچار اختلالات رفتاری و احساسی می شوند.

با توجه به نتایج آزمایش فوق، این پزشکان تاکید دارند که افسردگی در سنین پایین، علامت افسردگی در دوران بزرگسالی نیست و به همین دلیل است که توجه کمتری به آن می شود.

در واقع، شناخت این بیماری در کودکان، تا حدی دشوارتر است.

به همین خاطر این پزشکان به تمام والدین جوان توصیه می کنند در صورتی که برای بار اول، صاحب فرزند می شوند، حتما از مشاوران خانواده جهت تثبیت روحی خود کمک بخواهند تا با حفظ بهداشت روانی کودک خود نیز بیشتر کمک کنند.

مطالعات نشان می دهد که یک فرد بالغ مبتلا به افسردگی، ناراحتی و غمگینی خود را نشان می دهد اما در یک کودک افسرده، تظاهر افسردگی ممکن است به صورت عصبانیت، تحریک پذیری و گاهی پرخاشگری باشد. به همین دلیل، گاهی این اختلال، درست تشخیص داده نمی شود و یا با علائم دوره بلوغ اشتباه گرفته می شود

تغییرات در خواب هم از جمله مشکلات کودک و نوجوان افسرده است بدین معنی که در بزرگسالان مشکل کم خوابی و در کودکان و نوجوانان مشکل پرخوابی ایجاد می شود. کودکان افسرده به بیدار بودن رغبتی نشان نمی دهند و تا نیمه های روز در خواب هستند. افسردگی از اختلالات نسبتا شایع در سن نوجوانی و پیش از نوجوانی است.

در این بیماری حتی ممکن است که شادی و افسردگی با هم همراه باشند و باعث شود که تشخیص بیماری با مشکل روبرو شود.

افسردگی مادران باردار به رشد فرزندان آسیب می‌ رساند

زنانی که در دوران بارداری دچار افسردگی هستند، فرزندان شان از رشد روانی و جسمی کندتری نسبت به همسالان خود برخوردار هستند.

پیش از این تاثیر افسردگی مادران در دوره پس از زایمان بر رشد فرزندان مشخص شده بود. حال محققان می ‌گویند؛ افسردگی در حین بارداری به همین اندازه بر رشد فرزندان تاثیر منفی دارد. افسردگی مادران در حین بارداری احتمال بروز مشکلات ادراکی و رفتاری را در فرزندان بیشتر از 30 درصد افزایش می ‌دهد.

این محققان در مطالعات خود، مدارک پزشکی بیشتر از یازده هزار زن و فرزندان متولد شده در سال ‌های 1991 و 1992 را بررسی کردند.

آن ها در بررسی ‌های خود میزان افسردگی در این مادران و ارتباط آن را با مشکلات احتمالی در فرزندان شان مورد مطالعه قرار دادند.

این مطالعات نشان داد: احتمال بروز مشکلات رفتاری و ادراکی در کودکانی که مادرشان دچار افسردگی بوده است، 50 درصد بیشتر از دیگران است.

از این رو، به گفته محققان؛ بروز افسردگی در دوران بارداری می تواند در دوران پس از زایمان هم منجر به افسردگی شود و این موضوع احتمال بروز مشکلات در فرزندان را افزایش می دهد.

همچنین افسردگی در دوران بارداری به تنهایی می ‌تواند احتمال بروز مشکلات در فرزندان را 34 درصد افزایش دهد.

هنوز رابطه افسردگی در دوران بارداری با اختلال رشد جسمی و روانی فرزندان مشخص نشده اما بر اساس تحقیقی که پیش‌ تر انجام شده بود، احتمال زایمان پیش از موعد در زنان افسرده بیشتر از دیگران است.

پزشکان می‌ گویند نتیجه این تحقیق بیانگر اهمیت متخصصان زنان و زایمان و ماماها در شناسایی زودهنگام موارد افسردگی در زنان باردار و اقدام سریع برای درمان آن است.

نتیجه این مطالعات که توسط محققان انگلیسی صورت گرفته در مجله بی جی او جی به چاپ رسیده است.

مادران افسرده توجه کم‌ تری به نوزاد خود دارند

واکنش‌ های مغزی والدین افسرده نسبت به گریه نوزادشان تفاوت زیادی با دیگر مادران دارد.

اسکن ‌های مغزی تهیه شده از مادران افسرده نشان می ‌دهد: آن‌ها در مقایسه با مادران سالم به شیوه متفاوتی به گریه کودک خود واکنش نشان می ‌دهند.

آخرین تحقیقات انجام شده نشان می ‌دهد این فعالیت‌ها خصوصا در بخش‌هایی از مغز که مسوول ارزیابی اطلاعات، برنامه ریزی و چگونگی واکنش دادن به محرک‌های احساسی هستند در مادران افسرده به مراتب کمتر از مادران دیگر است.

جنیفر آبلو استاد روانشناسی دانشگاه ارگون که این مطالعات را انجام داده است در این باره گفت: این موضع اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که اگر یک مادر نسبت به نوزاد خود و نیازهای او به خوبی پاسخ ندهد ممکن است در رشد فرزند خود تاثیر منفی بگذارد.

پاسخ مادر به نیازهای کودکش هماهنگی کامل بین سیستم‌های مغزی را می‌طلبد و به همین دلیل است که برخی از مادران افسرده نمی ‌توانند به خوبی از عهده پرورش کودک خود بر بیایند، چرا که آن‌ها در پردازش گریه فرزند و دیگر نشانه ‌ها ضعیف ‌تر عمل می ‌کنند.

این تحقیقات نشان می ‌دهد باید نسبت به درمان افسردگی در زنان قبل از آن ‌که تصمیم به بچه دار شدن بگیرند توجه بیشتری صورت بگیرد.

برخی از این مشکلات مغزی ممکن است با توجه به علائم آن ‌ها به راحتی شناسایی و درمان شوند. اما برخی دیگر بسیار عمیق ‌تر هستند و باعث کاهش توجه شدید مادر نسبت به کودک می ‌شود که برای درمان آن زمان و تلاش بیشتری نیاز است.

مطالعات قبلی هم نشان داده بود مادرانی که در هنگام بارداری دچار افسردگی هستند با احتمال 4 برابر بیشتر ممکن است، فرزندان شان در دوران نوجوانی رفتارهای خشونت آمیز از خود نشان دهند. این بچه ‌ها هم چنین با احتمال بیشتری نسبت به دیگر کودکان ممکن است دست به ارتکاب رفتارهای ضد اجتماعی بزنند. تخمین زده می شود بین 10 تا 15 درصد زنان در حین بارداری دچار افسردگی می شوند.

فرآوری: معصومه آیت

 

OCD  نوروفیدبک و درمان OCD نوروفیدبک در OCD نوروفیدبک و درمان اختلال وسواس فکری عملی نوروفیدبک و وسواس میگرن به خوبی کنترل نشده مواد مخدر ( افیونی ) نوروفیدبک و درمان وسواس نوروفیدبک در اختلالات خواب نوروفیدبک در درمان اختلالات خواب نوروفیدبک و    Sleep disregulation نوروفیدبک و خواب نوروفیدبک در فوبی  نوروفیدبک در درمان فوبی نوروفیدبک در درمان ترس نوروفیدبک و ترس    نوروفیدبک سیگار و نیکوتین  و اختلال استرس پس از سانحه نوروفیدبک و PTSD نوروفیدبک در درمان اختلال استرس پس از سانحه نوروفیدبک در درمان PTSD نوروفیدبک و اختلالات یادگیری نوروفیدبک در درمان اختلالات یادگیری نوروفیدبک در درمان Sleep

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:21  توسط امیری  | 

سردرد و بیشینه آن

 

 

 

واقعیت هایی راجع به سردرد
 
Headache
سردرد از قدیمی ترین بیماریها
سردرد می تواند ریشه های مختلفی داشته باشد از استرس گرفته تا رژیم غذایی و ... اما بدون توجه به علت آن باید گفت که سردرد یکی از ناراحت کننده ترین دردها است که گاهی تا قسمت های پشت سر و حتی گردن هم نفوذ می کند. در این قسمت شما را به مطالعه نکات جالب و آموزنده ای راجع به سردرد دعوت میکنیم.

سردرد در دوران باستان : یونانیان و رومیان قدیم از نوعی چای نعنا برای مبارزه با سردرد استفاده می کردند. همچنین دم کرده گل گاوزبان و بابونه از دیگر دارو هایی بوده که برای رفع سردرد از آن استفاده می شده است. آنها همچنین برای کاهش درد از ورقه های سیب زمینی، پیاز و یا کلم استفاده می کردند و آنها را روی سر بیمار قرار می دادند.

سردرد در آمریکا : میگرن در آمریکا بیداد می کند. حدود 28 میلیون نفر از مردم آمریکا از میگرن شکایت دارند و از این میان حدود 4.5 میلیون نفر در هر ماه بیش از یک حمله میگرن دارند. همچنین آمار نشان می دهد یک چهارم زنان آمریکا و هشت درصد مردان درگیر بیماری سردرد با علتهای مختلف هستند.

سردرد های واکنشی : ممکن است شما بر اثر صحبت بسیار، گوش دادن به صحبت طولانی مدت همکارتان و یا تماش طولانی مدت تلویزیون دچار سردرد شوید. اینگونه از سردرد ها مادامی که عمل صحبت کردن یا گوش دادن و ... ادامه داشته باشد از بین نخواهد رفت. باید دقت کنید که در این مواقع مصرف زیاد از حد مسکن ها می تواند به جهاز هاضمه شما آسیبهای جدی وارد کند.

میگرن های ارثی : بسیاری از بچه ها ممکن است دچار میگرنهایی شوند که ناشی از بیماری به ارث رسیده از یکی از نزدیکان آنها باشد. تحقیقات نشان داده است اگر یکی از والدین میگرن داشته باشد به احتمال 50% فرزند آنها نیز دچار این بیماری خواهد شد و اگر هر دو به میگرن مبتلا باشند احتمال نمود میگرن در فرزند 75% خواهد شد.


نخوردن غذا می تواند عامل سردرد باشد : افرادی که رژیم های غذایی سخت میگیرند و یا خود را به کم خوری عادت می دهند، ممکن است به سادگی دچار سردرد شوند، قند خون این افراد عموما" پایین است. چنانچه عوامل دیگری مانند آلودگی هوا، استرس، سروصدا، قطع و وصل شدن شدید نور و ... نیز به آن اضافه شود سردرد، می تواند تشدید شود. پس اگر کم غذا هستید حتما" از این موارد دوری کنید.

مصرف برخی قرص ها یا دخانیات می تواند عامل سردرد باشد : خانم هایی که سیگار میکشند و یا قرص های ضد بارداری مصرف می کنند، با احتمال بیشتری نسبت به آنها که سیگار نمیکشند و یا این قرصها را مصرف نمی کنند، دچار سردرد می شوند.
 
 
 شدید و عدم پاسخ به دارو درمانی  درمان میگرن بدون مسکن  درمانهای سردرد همراه با تهوع و استفراغ جدید افزایش هوش با نوروفیدبک سردردهای فشاری آرامش وزندگی سالم رفع فشار روحی درمان راحت  و میگرنی درمان استرس بدون مواد توهم زا استفاده از دارو بازتوانی سکته مغزی و نوروفیدبک  درمان تشنج و بیوفیدبک کسب آرامش و موفقیت با بیوفیدبک درمان بیماریهای افزایش فعالیت کم توجهی با نوروفیدبک درمان اختلال حافظه با نوروفیدبک درمان بدون عارضه جانبی درمان تشنج بدون قرص درمان سکته مغزی نوروفیدبک
+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:18  توسط امیری  | 

میگرن و تغذیه

 

 

میگرن و تغذیه

واژه میگرن از لفظ یونانیHemicrain( به معنی" نیمی از سر") گرفته شده است كه خود این كلمه ریشه در زبان مصری دارد. میگرن، نوعی اختلال سردرد است كه با تركیب متنوعی از تغییرات عصبی و گوارشی مشخص می شود. درد میگرن اغلب اوقات به صورت درد ضربان دار یك طرفه است كه ابتدا خفیف است و كم كم شدید می شود. دردهای میگرنی در همه موارد با بی اشتهایی و تهوع و گاهی اوقات با استفراغ همراه هستند.

درهنگام حملات میگرنی، بیماران به وضوح دچار تحمل نكردن نورهستند( فوتوفوبی) و برای استراحت، به محلی تاریك می روند. ممكن است تحمل نكردن صدا( فونوفوبی) و گاهی اوقات تحمل نكردن بوها (Osmophobia) نیز وجود داشته باشد. در كودكان، میگرن اغلب با حملات دردشكم، بیماری حركت(Motion Sickness) و اختلالات خواب همراه است. شروع دیررس میگرن( در سنین بالای 50 سال) نادر است؛ با وجود این، عود میگرنی كه بهبود یافته است، غیرمعمول نیست.

تشخیص بیماری، براساس خصوصیات سردرد و علائم همراه صورت می گیرد. چرا كه نتایج معاینه فیزیكی و مطالعات آزمایشگاهی به طور معمول طبیعی است. در مورد میگرن انواع متعددی از آن توصیف شده اند كه شایع ترین آنها عبارت اند از: میگرن معمولی( میگرن بدون وجود پیش درآمد) و میگرن كلاسیك( میگرن همراه با مرحله پیش درآمد).

مراحل میگرن

حمله های سردرد میگرن به طور معمول صبح ها و اغلب آخرهفته شروع می شود. هر حمله از چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد، و تعداد حمله ها درهرماه بین یك تا سه بار تكرار می شود. یك سردرد میگرنی به طور معمول دارای دومرحله است:

الف) مرحله پیش درآمد(Aura). در این مرحله مجراهای خونی مغز منقبض می شوند و علائم این مرحله عبارت اند از: اختلال در گفتار، مشكلات بینایی، بی حسی، سوزش خفیف، كم سو شدن چشم، وجود صدا در گوش، ضعف و كرختی در اندام. بیشتر اوقات دیده شده است كه به علت سردرد میگرن، آشفتگی هایی در سیستم گردش خون و عروق به وجود می آید. دست و پا( به ویژه انگشتان) در حین حمله های درد، سرد و پیشانی خیلی گرم می شود.

این مرحله و علائم آن كمتر از یك ساعت طول می كشد. افراد تا پایان این مرحله كمی باید صبر كنند.

ب) مرحله مغزی یا سفالیك(Cephalic). در این مرحله مجراهای خونی مغز، منبسط می شوند و علائم این مرحله عبارت اند از: دردهای ضربان دار در كنار سر، تهوع و حال به هم خوردگی، حساسیت زیاد به صدا و نور، كاهش اشتهاء و احتقان در بینی.

مرحله سفالیك حدود 2 ساعت تا حداكثر 3 روز طول می كشد. بنابراین بهتر است تا قبل از شروع میگرن از داروهای خود استفاده كنید و با پرهیزهای لازم، شدت آن را كاهش دهید.

شیوع میگرن

براساس متون روانشناسی بیماری ها، حدود 10 درصد كل جمعیت جهان به سردرد میگرن مبتلا هستند و همه انواع میگرن، در هر سنی، از اوایل كودكی تا بعد از آن می تواند شروع شود. با این وجود حمله های میگرن كمتر قبل از 5 سالگی رخ می دهد و بیشترین سن شیوع بیماری در دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی است. با افزایش سن، زنان بیش از مردان از سردردهای میگرنی رنج می برند، زیرا شیوع میگرن در زنان حدود 15 درصد و در مردان 7 درصد گزارش شده است. هم چنین شیوع میگرن در میان شهرنشینان بیشتر از روستاییان است.

عوامل غذایی تشدید كننده میگرن

1- گلوتامات:نمك یا اسیدآمینه ای كه در بافت های عصبی موجود است. این ماده در محصولات آماده شده به میزان زیادی وجود دارد. به این منظور باید برچسب روی محصولات را به دقت مطالعه كرد. این ماده در انواع كنسرو و غذاهای یخی وجود دارد.

2- آمین ها: بعضی غذاهای حاوی آمین ها، فعال كننده رگ ها هستند و به نظر می رسد آغازگر انقباض رگ های خونی در مغز می باشند. تیرآمین و فنیل اتیل آمین دو ماده اصلی مسبب این مشكل هستند. اگرچه سایر آمین ها نیز ممكن است اثرات مشابهی داشته باشند. در ذیل به بررسی منابع برخی آمین ها می پردازیم.

تیرآمین(Tyramine) در الكل، برخی پنیرها به خصوص پنیرهای مانده، میوه ها و سبزی های كال و فاسد، خوراك كلم، مخمرها، انواع آجیل، ماهی شور، كنسرو شاه ماهی، خامه ترش، آواكادو، سوسیس های تخمیری و گوشت های مانده یا چرب وجود دارد.

فنیل اتیل آمین(Phenyl ethylamine) در كاكائو، شكلات، پنیر و موادغذایی ای كه دارای این سه ماده غذایی هستند، یافت می شود.

اكتوپامین(Octopamine) در مركباتی مثل لیمو، پرتقال، گریپ فروت و... یافت می شود.

موادغذایی نام برده از گروه آمین ها، باعث افزایش آزادشدن سروتونین در مغز و تحریك اعصاب مغز می شوند. همچنین ایجاد سردرد می كنند.

3- مس: گمان می رود كه مس در متابولیسم آمین های فعال كننده رگ ها(Vasoactive) نقش داشته باشد و احتمال بروز حمله میگرن را افزایش دهد. آجیل ها، شكلات، جوانه گندم و صدف خوراكی از منابع غذایی حاوی مس به شمار می روند. پرتقال و گریپ فروت و نارنگی باید از رژیم غذایی حذف شوند. زیرا مركبات جذب روده ای مس را افزایش می دهند و ممكن است در فرآیند آغاز حمله های میگرن نقش داشته باشند.

4- كافئین: زیاد مصرف كردن و یا كاهش كافئین در بدن نیز در تشدید میگرن مؤثر است. هم چنین ترك ناگهانی مصرف چای و قهوه، كه هر دو كافئین دارند، ممكن است در برخی اشخاص مستعد، زمینه ساز بروز میگرن باشد.

5- موادغذایی چرب و سرخ شده: مواد چرب و مواد غذایی ای كه با روغن زیاد سرخ می شوند عامل تشدید میگرن هستند.

6- نیتریت: سوسیس و گوشت نمك سود كه به آنها ماده نگه دارنده نیتریت افزوده شده ، نباید مصرف شود، چون می توانند عامل بروز میگرن در افراد مستعد باشند.

غذاهای مفید

مرغ، خروس و بوقلمون از دسته غذاهای كم چرب و غنی از پروتئین هستند. مصرف غذاهای پروتئینی منجر به نوسان میزان قند خون نمی شود. گمان می رود كه كمبود میزان قندخون از جمله عوامل میگرن است. غذاهای پروتئین دار نظیر تخم مرغ، گوشت گاو و حبوبات باید در هر وعده غذایی گنجانده شوند. مصرف میان وعده های حاوی پروتئین فراوان نیز مفید است.

سیب، گلابی، گیلاس، زردآلو و انگور میوه هایی هستند كه مصرف آن ها موجب افزایش منظم قند خون می شود. این میوه ها میان وعده های غذایی بسیار خوبی برای حفظ و كنترل قند خون هستند.

حلیم جو، نان چاودار و حبوباتی نظیر لوبیا قرمز،عدس سبز و قرمز، نخود و لوبیا همگی دارای فیبرهای محلول بوده و به تثبیت قند خون كمك می كنند. این غذاها منابع خوب كربوهیدرات بوده و حبوبات نیز منابع خوب پروتئین هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:8  توسط امیری  | 

عوامل موثر در بروز سردرد

 

 

 

عوامل مؤثر در بروز سردرد

سر درد

در ادامه مطلب سر درد ، تشخیص و درمان ،بررسی حالات و هیجانات روحی، اکنون به بررسی سایر عوامل مؤثر می پردازیم.

تغذیه

تحقیقات نشان می دهد، یك چهارم از افراد مبتلا به سردرد ،در اثر مصرف بعضی مواد غذایی به این عارضه دچار می شوند. مواد تشكیل دهنده این مواد غذایی موجب تحریك نورون های عصبی و رهایی نئوروترانس میتر و عاقبت بروز سردرد می گردد.

در این قسمت به ذكر بعضی از این مواد اشاره می كنیم :

تیرامین :

این ماده جزو گروه آمین ها(تركیبات آلی حاوی نیتروژن ) است. ماست ،سرشیر ، پنیر ، سس سویا ، جگر ،مخمر آبجو و مشروبات الكلی جزو این گروه اند .

نیتریت ها :

این ماده به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می شود و از تغییر رنگ و طمع مواد جلوگیری می كند. مواد غذایی حاوی نیتریت عبارتند از : انواع كنسروها ،ماهی ، گوشت و سوسیس دودی شده و گوشت گاو نمك زده .

گلوتامات مونوسدیم :

این ماده افزودنی ،MGS نامیده می شود و یكی دیگر از عوامل بروز سردرد به شمار می رود .این ماده همچنین به نام HPP پروتئین گیاهی هیدرولیز شده و طعم دهنده طبیعی معروف است.

آجیل ،چیپس ،انواع سس ها ،غذاهای چینی ،رژیمی و منجمد حاوی این مواد هستند .

ویتامین ها :

مصرف بیش از حد ویتامین های A , B و به ویژه اسید نیكوتینیك (ویتامین محلول در آب از گروه ویتامین های B می تواند باعث بروز سردرد شود) .

آب :

كاهش آب بدن ،یكی از عوامل اصلی ایجاد سردرد ،به خصوص میگرن است .مصرف مشروبات الكلی ،فعالیت های ورزشی درتابستان و بیماری هایی نظیر تب و اسهال موجب كاهش میزان آب بدن و نهایت بروز سردرد می شود .

كافئین :

این ماده نافذ و تأثیر گذار به دلیل خاصیت افزایش جذب روده ای داروها ، تكسین دهنده دردهاست. كمبود این ماده در بدن به مدت 8 تا 16ساعت بعد از آخرین مصرف ، موجب بروز سردرد ،هنگام صبح بعد از بیدار شدن و در پایان كار روزانه می شود .

كافئین محركی ست كه بر روی قلب ،ریه ،رگ های خونی ، ماهیچه ها، معده ، كلیه ها و متابولیسم بدن تأثیرمی گذارد ومصرف بیش از حد آن موجب بروز علائمی نظیر اضطراب ،نگرانی ،ترس و دلهره ، بی خوابی ،خستگی و بی حالی ، دردهای ضربانی و فكركردن به امور غم انگیز می شود. مصرف 8 تا 10 فنجان قهوه (1گرم كافئین ) به طور مداوم ،برای بدن مضر است و حتی مصرف 10گرم و یا بیشتر منجر به فوت می گردد .

مواد خوراکی دیگر :

مصرف بعضی از مواد خوراكی نظیر مركبات ،محصولات لبنی ، سویا ، پیاز ، غذاهای چرب ، خوراك دریایی ، مواد مصنوعی شیرین ساز مانند ساخارین و اسپارتام در بعضی از افراد منجر به بروز سردرد می گردد .

داروها

نیتروگلیسیرین (مخصوص بیماران قلبی ) قرص های ضد بارداری ، داروهایی كه برای فشار خون و اتساع رگ های خونی ،استفاده می شود . به عنوان عامل مؤثر در ایجاد سردرد شناخته شده است .

مصرف بیش از حد مسكن ها نه تنها تأثیری در بهبودی سردرد ندارند بكله اثر داروهای دیگر را هم خنثی می كنند .

سردردهای واكنشی

اكثر افرادی كه از سردرد رنج می برند از قرص های مسكن نظیر آسپرین ، استامینوفن وارگوتامین استفاده می کنند.این در حالی است كه مصرف بیش از حد این داروها نه تنها از میزان درد نمی كاهد بلكه آن را تشدید هم می كند .

در سال 1982 دانشمندان برای اولین بار ، تحقیقی را بر روی افراد مبتلا به سردرد انجام دادند ، آنها افراد را به چهار گروه تقسیم كردند. گروه اول از قرص ضد افسردگی (آمی تریپتیلین ) گروه دوم از مسكن و آمی پیتیلین و گروه سوم ازمسكن استفاده كردند . گروه چهارم هیچ دارویی را مصرف نكردند .حدود یك ماه بعد ، نتایج این تحقیق اعلام شد : گروه اول 70 درصد ، گروه دوم 30 درصد ،گروه سوم 18 درصد و گروه چهارم 43 درصد از بهبودی خود را باز یافتند .

بعد از كسب این نتایج ،دانشمندان دریافتند كه مصرف بیش از حد مسكن ها نه تنها تأثیری در بهبودی سردرد ندارند بكله اثر داروهای دیگر را هم خنثی می كنند . پژوهشگران به تازگی هم ، این تحقیق را بروی مبتلایان به سردردهای مزمن كه دربیمارستان بستری بودند ، انجام دادند ، 77 درصد ازبیماران با قطع مصرف مسكن ها حالشان رو به بهبودی رفت و دیگر هیچ علائمی از سردرد درآنها دیده نشد .

خواب و خوراك

پژوهشگران با تحقیق بر روی 2000 نفر از افراد مبتلا به میگرن ، به این نتیجه رسیدند كه پرهیز از غذا به مدت 5 ساعت در روز و 13 ساعت طی شب ، یكی دیگر از عوامل بروز سردرد به شمار می رود . علت اصلی آن هنوز مشخص نیست . اما دانشمندان گمان می كنند ،تغییر میزان نئوروترانس میترس و یا كاهش قند خون كه باعث انبساط رگ ها می شود از عوامل ایجاد این عارضه اند . كم خوابی ، یا بیش از حد خوابیدن هم منجر به بروز سردرد در بعضی از افراد مستعد می شود .

عوامل محیطی

فعالیت هایی را كه در طول روز انجام می دهید ،‌یا مكان هایی كه بیشتر وقتتان را در آنجا می گذرانید ،به عنوان یكی دیگر از عوامل ایجاد كننده سردرد شناخته شده اند.

استنشاق گاز و مواد سمی نظیر بنزین ، تتراكلرید كربن ، مونواكسید كربن ،‌سرب و تربانتین وعوامل دیگر مانند سرو صدا ، نورهای درخشان و مطالعه زیر نور فلورسنت از آن جمله اند. مطالعه زیاد و خیره شدن به صفحه كامپیوترهم موجب خستگی ماهیچه های حركت دهنده چشم و نهایت بروز سردرد می شو د. ناروآنگل گلاكوما یكی از بیماری های نادر چشم است كه باعث بروز درد در نواحی دور چشم ،پیشانی و گیجگاه می شود .در صورت احساس درد در این نواحی ،با یك چشم پزشك مشورت كنید .

عوامل دیگر

فعالیت های ورزشی نظیر تنیس ،هندبال ،دویدن و طناب زدن به دلیل كاهش قند خون ،مصرف بیش از حد دخانیات و تغییرات آب و هوایی به علت دگرگونی مواد شیمیایی در بدن ،از عوامل بروز سردرد در افراد مستعد شناخته شده است.

ترجمه : لیلا

 

 

نوروفیدبک و درمان سردرد   نوروفیدبک و درمان میگرن نوروفیدبک در سردرد نوروفیدبک در میگرن چگونه سردرد را درمان کنم؟ چگونه میگرن را درمان کنم؟ پسخوراند ذهنی افزایش قدرت یادگیری  و سردرد   پسخوراند ذهنی و میگرن نوروفیدبک و

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 12:2  توسط امیری  | 

میگرن و انواع آن

 

 

شرح بیماری‌

میگرن (Migraine) بیماری است که با سردردهای مداوم و سخت مشخص می‌شود و غالبا با اشکالات زود گذری در جریان خون مغزی و استفراغ همراه است. این بیماری با یک‌ نوع‌ سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر ، که‌ به‌ همراه‌ آن‌ علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع ‌، استفراغ‌ و مشکلات‌ بینایی‌ همراه است. حمله‌ این‌ سردرد می‌تواند 72 - 2 ساعت‌ طول‌ بکشد. حملات‌ میگرن‌ در بعضی‌ از افراد ممکن‌ است‌ بطور هفتگی‌ رخ‌ دهند، در حالی‌ که‌ در بعضی‌ دیگر ممکن‌ است‌ حتی‌ یک‌ بار نیز در سال‌ رخ‌ ندهند.

میگرن‌ هر دو جنس‌ را تحت ‌تأثیر قرار می‌دهد، اما در زنان‌ شایع‌تر است‌. میگرن همچنین ممکن است ارثی باشد. بیماری در حوالی سنین بلوغ شروع شده و در میانسالی از نظر شدت و دفعات تکرارش کاهش می‌یابد. حملات میگرن بیشتر صبحها شروع شده و علایم اولیه آن تار شدن دید یا ظهور نقاط رنگی در خطوط جلوی چشم است. حملات سردرد چند ساعتی به طول می‌انجامد و پس از خوابیدن بهبود می‌یابد.تصویر

انواع میگرن

میگرن کلاسیک

میگرن کلاسیک عموما یک سردرد یکطرفه می‌باشد و به صورت ضربان‌دار اتفاق می‌افتد. قبل از شروع سردرد بیمار دچار تغییرات بینایی می‌شود که به صورت توهمات و جرقه‌های بینایی هستند که در اصطلاح به آن اورا می‌گویند. اکثر بیماران یک حمله را در طول هفته تجربه می‌کنند و اصولا بین 2 تا 24 ساعت طول می‌کشد. بیمار دچار حالتهایی مانند تهوع ، استفراغ ، گریز از نور ، سستی و حتی گاهی در مراحل حاد دچار اخلال حس نیمه بدن و تکلم می‌شود. در بین حملات بیمار سردرد یا ناراحتی دیگری ندارد.

میگرن غیر کلاسیک

در میگرن غیر کلاسیک علایم بینایی قبل از حمله بوجود نمی‌آید. این نوع سر درد بیشتر دو طرفه بوده و ضربان‌دار است. درد بیشتر دور حلقه چشم احساس می‌شود و ممکن است در ادامه آن سفتی گردن هم بوجود آید این نوع میگرن شیوع بیشتری دارد و همراه با تهوع و استفراغ است.

ارتباط میگرن با سن

میگرن در میان کودکان هم اتفاق می‌افتد اما مدت آن کوتاه است و به سرعت بهبود می‌یابد با افزایش سن از تعداد حملات کاسته می‌شود ولی به طول آن اضافه می‌شود. میزان و شدت دفعات حمله در افراد مختلف متفاوت است و نمی‌توان ارتباط معنی‌داری بین حملات افراد مختلف پیدا کرد اما اصولا بعد از 55 سالگی به ندرت اتفا ق می‌افتد.

علت بوجود آمدن میگرن

تنگ‌ شدن ‌، سپس‌ گشادشدن‌ و التهاب‌ رگ‌های‌ خونی‌ که‌ به‌ پوست‌ سر و مغز می‌روند. سردرد زمانی‌ آغاز می‌شود که‌ رگ‌ها دوباره‌ گشاد می‌شوند. تغییر الگوی خواب ، بیدار ماندن شبانه ، کار کردن زیاد و خستگی بیش از حد می‌تواند باعث بروز میگرن شود. گاهی اوقات خانمها بروز این سردردها را به دوران عادت ماهیانه نسبت می‌دهند و مصرف قرصهای ضد بارداری را عامل مهمی برای بوجود آمدن میگرن می‌دانند. صدای بلند ، نور زیاد ، کنسرت موسیقی و فشار به گردن و حتی درد دندان باعث بروز میگرن می‌شود.

تشخیص میگرن

هیچ آزمایش خاصی برای تشخیص میگرن وجود ندارد و بر اساس شرح حال بیمار و معاینه ، میگرن بیمار تشخیص داده می‌شود.

مشکلات مبتلایان به میگرن

مشکل مبتلایان به میگرن تنها سردرد نیست. اکثر افراد کاملا بیمار می‌شوند و نمی‌توانند کارهای روزمره خود را انجام دهند و مجبور می‌شوند که در یک اتاق تاریک و ساکت بی‌حرکت دراز بکشند تا حمله میگرنی پایان یابد. بعضیها حتی نمی‌توانند فکر غذا خوردن را هم داشته باشند چون دچار استفراغ می‌شوند و در انتها دچار خواب آلودگی و رخوت می‌شوند. در طول حمله فعالیت و عملکرد طبیعی معده مختل می‌شود و باعث می‌شود دارهایی که برای تسکین میگرن خورده می‌شود به خوبی جذب نشود.

عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر

 • استرس‌
 • سابقه‌ خانوادگی‌ میگرن‌
 • سیگار کشیدن‌
 • نوشیدن‌ الکل‌
 • مصرف‌ بسیاری‌ از داروها
 • کمبود خواب ‌، یا در بعضی‌ از افراد خوابیدن‌ زیاد

پیشگیری‌

 • حتی‌المقدور میزان‌ استرس‌ را در زندگی‌تان‌ کم‌ کنید.

 • مصرف‌ بعضی‌ از داروها می‌تواند در بعضی‌ از افراد از بروز حملات‌ جلوگیری‌ کند.

 • از عواملی‌ که‌ باعث‌ آغاز حملات‌ سردرد میگرنی‌ می‌شوند در صورت‌ امکان‌ پرهیز کنید.

 

 

نوروفیدبک و درمان سردرد   نوروفیدبک و درمان میگرن نوروفیدبک در سردرد نوروفیدبک در میگرن چگونه سردرد را درمان کنم؟ چگونه میگرن را درمان کنم؟ پسخوراند ذهنی افزایش قدرت یادگیری  و سردرد   پسخوراند ذهنی و میگرن نوروفیدبک

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 11:54  توسط امیری  | 

انواع سردرد

 

انواع سردرد

سردرد به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌شود. سردردهای اولیه عبارتند از: میگرن - سردرد خوشه‌ای Cluster headache و سردرد مزمن روزانه headache Tension . سردردهای ثانویه علل و پاتولوژیهای متعددی دارند.

علل اولیه سردرد

میگرن Migraine

شایـعترین نوع سردرد بوده، عمدتا به تدریج شروع می‌شود، معمولا یک طرفه است و ۴ تا ۷۲ ساعت طول می‌کشد. با زمینه ارثی خانوادگی از هنگام کودکی و نوجوانی، سردرد ضربان دار Throbbing با احتمال دوره های تهوع و استفراغ همراهی دارد و در اکثر موارد بدون پیش درامد Aura است. در ۸۰% موارد Aura می تواند به صورت اختلالات بینایی نظیر تاری دید، همی آنوپسی و یا در اندامها به صورت احساس کرختی و پارستزی و یا به صورت سر گیجه باشد و اغلب تشدید سردرد با تابش نور می باشد. شروع میگرن می تواند از ناحیه گیجگاهی، پیشانی یا پشت سر باشد. اغلب افراد میگرنی شخصیتی وسواسی و تحریک پذیر دارند.

معیار تشخیص میگرن موارد زیر هستند: سردرد یک طرفه، کیفیت ضربان دار، شدت متوسط یا شدید، تشدید سردرد با راه رفتن و انجام فعالیت های روز مره که حداقل یکیاز موارد تهوع- استفراغ یا هر دو و یا ترس و گریز از نور یا صدا را دارد.

سردرد خوشه ای Cluster headache

با شیوع بیشتر در مردان، معمولا یک طرفه با کیفیت شدید و تیر کشنده، حدود ۳۰ تا ۱۸۰ دقیقه طول می کشد. پیدایش آن معمولا نیمه شب و آغاز صبح است و بیمار بیقرار است، نشانه های گرفتاری عصبی خود کار به طور شایعی دیده می شود. مثلا اشک ریزش، پر خونی ملتحمه، احتقان و آبریزش بینی، برافروختگی چهره و گاهی سندرم هورنر.

سردرد مزمن روزانه Tension Headache

معمولا دو طرفه و شایع است. غیر ضربان دار، بدون تهوع و استفراغ، معمولا افسردگی و اضطراب نقش بارزی در این نوع سردرد دارد. پیدایش این سردرد بیشتر در میانسالی است.

علل ثانویه سردرد

علل عروقی، خونریزی زیر عنکبوتیه (SAH) ، خونریزی داخل پارانشیمال ، هماتوم زیر دورا یا فوق دورا ، ایسکمی (Stroke, TIA)
مالفورماسیونهای شریانی- وریدی ، آرتریت تمپورال ، گسیختگی شریان کاروتید یا شریان ورتبرال ، عفونت C N S ، مننژیت ، آنسفالیت ، آبسه های مغزی ، عفونت های غیر از C N S ، سینوزیت ، زونا ، عفونت سیستمیک ، C N S ، سایر اختلالات ، تومورها ، تومور کاذب مغزی و چشمی ، گلو کوما ، نوریت اپتیک نیز هامل سردردهای مزمن هستند.

همچنین سردرد دارویی و توکسیک یا متابولیک ، نیترات ها و نیتریت ها ، داروهای M A O I ، استفاده مزمن و نادرست ضد درد ها ، هیپوکسی ، هیپرکاپنه ، هیپوگلیسمی ، منو سدیم گلوتومات ، مسمومیت منواکسید کربن ، سندرم قطع الکل ، فشار خون بد خیم ، پراکلا مپسی ، فئوکروموسیتوما ، تب ، پس از انجام L P ، درد ارجاعی از دندان ، درد ارجاعی گوش و ... از سایر عوامل مهم ایجاد کننده سردردعای شدید هستند.

                                                                                

نوروفیدبک و درمان سردرد   نوروفیدبک و درمان میگرن نوروفیدبک در سردرد نوروفیدبک در میگرن چگونه سردرد را درمان کنم؟ چگونه میگرن را درمان کنم؟ پسخوراند ذهنی افزایش قدرت یادگیری  و سردرد   پسخوراند ذهنی و میگرن

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 11:49  توسط امیری  | 

عوارض گیاهان دارویی

 

سازمان بهداشت جهانی یك استراتژی یا رهنمود جهانی در خصوص طب و داروهای سنتی و گیاهی ارائه كرده است.

این اقدام در واكنش به مصرف روز افزون این گونه داروها صورت گرفته و سازمان بهداشت جهانی امیدوار است، سندی كه از این رهنمود تهیه كرده است ، به دولت ها كمك كند تا بتواند قوانین و مقررات لازم را برای مصرف این داروها وضع كنند.

تحقیقات سازمان بهداشت جهانی نشان داده است كه در بعضی از كشورها بیشتر داروهایی كه مردم مصرف می كنند ، از نوع سنتی است. در اتیوپی این رقم به 90 درصد می رسد.

در سال های اخیر ، مردم در كشورهای غربی نیز به داروهای سنتی گیاهی هومیوپاتی و مانند آنها رو آورده اند ، به عنوان مثال ، سه چهارم مردم فرانسه ، دست كم یك بار در عمرشان از داروهای سنتی استفاده می كنند.

مقامات سازمان بهداشت جهانی می گویند كه این داروهای غیر متعارف از جانب دو گروه زیان می بینند : یكی مشتاقان و هوادارانی كه حاضر به هیچگونه انتقادی از آنها نیستند و دیگری مخالفان و منتقدان نا آگاه به عقیده این سازمان ، داروهای غیر متعارف و سنتی نقش مثبتی در طب امروزی دارند ، ولی باید درباره آنها تحقیقات كافی صورت گیرد و برایشان مقرراتی تهیه شود.

بعضی از كشورها مانند چین و ویتنام ، درمان های سنتی را در نظام بهداشت و درمان عمومی خود ادغام كرده اند و سازمان بهداشت جهانی اكنون می خواهد به كشورهای دیگر كمك كند تا خط مشی هایی ارائه كنند كه مردم این كشورها بتوانند از مزایای این گونه داروها بهره گیرند و در عین حال از خطرات احتمالی آن مصون باشند.

هر چند كه دنیای غرب ، داروهای غیر متعارف را " طبیعی " و " ملایم " می پندارند ، ولی تعدادی از این مواد به اندازه داروهایی كه كارخانه های داروسازی غربی می سازند ، قوی است و می تواند همان اثرات طبی نامطلوب را در بر داشته باشد.

بسیاری از پزشكان مایلند كه داروهای سنتی نیز پیش از عرضه شدن به بازار برای فروش ، مانند داروهای متعارف در آزمایشگاه ها به طور دقیق آزمایش شوند.

اختلالات یادگیری نوروفیدبک در صرع نوروفیدبک در درمان صرع  نوروفیدبک در درمان صرع سیگار و نیکوتین سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در صرع سکته مغزی و ضربه سر نوروفیدبک در درمان سکته مغزی نوروفیدبک در سکته مغزی نوروفیدبک در درمان سوء مصرف مواد نوروفیدبک و سوء مصرف مواد نوروفیدبک صرع ، ضربه ی سر و سکته مغزی در سوء مصرف مواد نوروفیدبک در حملات هراس نوروفیدبک در درمان حملات هراس نوروفیدبک مواد مخدر و حملات هراس نوروفیدبک و هراس نوروفیدبک در درمان هراس نوروفیدبک و  Panic  نوروفیدبک و درمان panic نوروفیدبک  بیوفیدبک نوروفیدبک و بیوفیدبک پس

+ نوشته شده در  چهارشنبه پانزدهم تیر 1390ساعت 11:28  توسط امیری  | 

مطالب جدیدتر
مطالب قدیمی‌تر